Németországban megkezdték az óvóhelyek összeírását
Németországban elkezdték összeírni a bunkereket és más megerősített építményeket, amelyek óvóhelyként szolgálhatnak a civilek számára egy esetleges támadás esetén.
A német belügyminisztérium bejelentette, hogy megkezdődött a bunkerek és más megerősített építmények összeírása, amelyek óvóhelyként szolgálhatnak a civilek számára egy támadás esetén. Az óvóhelyek listáján föld alatti metróállomások, parkolók, középületek, és magánkézben lévő ingatlanok is szerepelnek majd. A tervek szerint egy telefonos alkalmazáson keresztül lehet majd tájékozódni a bunkerek pontos helyéről.
A minisztérium szóvivője arról is beszélt, hogy az embereket biztatják, alakítsanak ki óvóhelyeket saját otthonaikban a pincék, illetve garázsok átalakításával. A projekt hatalmas, és időt fog igénybe venni a polgári védelem, a katasztrófavédelem és más hatóságok közreműködésével.
A 83 milliós Németországban a korábbi kb. kétezerből mára 579 bunker maradt, amelyek zömmel a második világháború, illetve a hidegháború idejéből származnak. Ezek a létesítmények körülbelül 480 ezer embert képesek befogadni.
Az ukrajnai háború kitörése után a német hatóságok leállították a tulajdonukban lévő erődített építmények eladását; addigra az állam és intézményei több mint 300 bunkert adtak magántulajdonba.
A terv kulcspontjaiban magas rangú tisztségviselők egy júniusi tanácskozáson állapodtak meg, és jelenleg különleges munkacsoport dolgozik a megvalósításon.
A projekt időzítése egybeesik az Oroszország és a Nyugat közötti feszültségek növekedésével, és a német hírszerzés vezetője, Bruno Kahl arra figyelmeztetett, hogy Oroszország 2030-ra készen állhat arra, hogy megtámadjon egy NATO-országot. Eközben a németországi polgári védelmi szervezetek sürgetik az óvóhelyek hálózatának gyorsabb bővítését.
Ez a kezdeményezés része annak a fokozott védelmi stratégiának, amelyet Németország azóta követ, hogy Oroszország 2022 februárjában megtámadta Ukrajnát.