Zvi Kogan rabbi meggyilkolása az Egyesült Arab Emírségekben: Antiszemita terrortámadás?

Az izraeli kormány szerint Zvi Kogan rabbi meggyilkolása antiszemita terrortámadás volt, miután holttestét az Egyesült Arab Emírségekben találták meg. Az ügy komoly nemzetközi visszhangot váltott ki.

Zvi Kogan, egy 28 éves izraeli-moldovai rabbi, akit csütörtök óta eltűntként kerestek az Egyesült Arab Emírségekben, holtan került elő. Az izraeli kormány szerint meggyilkolása antiszemita terrortámadás volt.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kijelentette, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy az igazságszolgáltatás elé állítsák a felelősöket. Az izraeli biztonsági erők és hírszerzés nyomozásba kezdett, miután olyan információkhoz jutottak, amelyek terrorista incidensre utaltak.

A Moszad szerint Kogan, a Chábád képviselője, "szörnyű antiszemita terrorcselekmény" áldozata lett. Az izraeli hatóságok minden eszközzel fellépnek a felelősök ellen.

Kogan Dubajban élt amerikai feleségével, ahol egy kóser élelmiszerboltot üzemeltetett. Ez a bolt palesztinbarát csoportok online tiltakozásának célpontja volt.

Az Egyesült Arab Emírségek állami hírügynöksége szerint a belügyminisztérium is kutatott az eltűnt rabbi után, de a kormány egyelőre nem reagált az izraeli bejelentésre. Az AP hírügynökség kiemelte, hogy Irán korábban már elkövetett emberrablásokat az arab országban.

A nyomozás során kiderült, hogy három üzbég állampolgárt gyanúsítanak, akik Irán megbízásából rabolták el Kogant, majd Törökországba menekültek. Az irániak gyakran alkalmaznak síita üzbég terroristákat terrorcselekményekre.

Cvi Kogan korábban harcoló alakulatban szolgált az izraeli hadseregben. Autóját El-Ajnban találták meg, testén erőszakra utaló nyomokkal.

Az Egyesült Arab Emírségek belügyminisztériuma hangsúlyozta, hogy képesek határozottan fellépni mindenki ellen, aki a társadalom biztonságát veszélyezteti.

Izrael és az Egyesült Arab Emírségek 2020 augusztusában állapodott meg a hivatalos diplomáciai kapcsolatok felvételéről. Azóta kicsi, de pezsgő zsidó közösség alakult ki Dubajban.

Az izraeli kormány azt javasolja állampolgárainak, hogy csak létfontosságú esetekben utazzanak az Emírségekbe, mivel szerintük terrorcselekmények zajlanak az országban.

Az Egyesült Arab Emírségek demográfiai összetétele különleges, hiszen 12,5 millió lakosából több mint 11 millió külföldi, és csak 1,44 millió lakos állampolgár is egyben.