Magyarország energiaellátása biztosított az orosz együttműködés révén

Szijjártó Péter külügyminiszter a Szentpétervári Nemzetközi Gázfórumon hangsúlyozta, hogy Magyarország energiaellátása hosszú távon biztosított az Oroszországgal való együttműködés révén, és nincs alternatív infrastruktúra, amely ezt helyettesíthetné.

A külügyminiszter szerint az ukrajnai gáztranzit megállapodás közelgő lejárata nem jelent problémát Magyarországnak, mivel néhány évvel ezelőtt kiépítettek egy alternatív útvonalat, amely a Török Áramlaton keresztül szállítja a gázt az országba. Ez az útvonal más közép-európai országoknak is segíthet.

Szijjártó Péter kiemelte, hogy a Gazprommal 2021-ben kötött 15 éves szerződés biztosítja a hosszú távú ellátás biztonságát, és a következő kiegészítő szerződés csütörtökön fog megköttetni. Magyarország idén 6,7 milliárd köbméter gázt kap, jövőre pedig a Török Áramlat vezeték teljes kapacitását kihasználják.

A külügyminiszter elégedett az Oroszország és Magyarország közötti együttműködéssel, hangsúlyozva, hogy eddig minden szerződést betartottak, és a szállítások időben érkeztek. Szijjártó szerint eddig nem kaptak jobb ajánlatot az orosz partnerekéhez képest, és felmerül a kérdés, hogy miért kellene váltaniuk.

Az Európai Parlamentben bírálták Orbán Viktort az oroszbarátsága miatt, de Szijjártó Péter szerint az energiaellátás nem ideológiai, hanem fizikai jellegű kérdés. Az ukrajnai háború óta vita van az orosz gáz fogyasztásának szükségességéről Európában, de a magyar kormány számára az együttműködés biztosítja a versenyképes árat és az energiabiztonságot.

A mai napon az MVM és a Gazprom kiegészítő kereskedelmi megállapodást írt alá, ami tovább erősíti a két ország közötti energiaügyi együttműködést.

Szijjártó Péter szerint az európai vállalatoknak a gázért háromszor, az áramért ötször magasabb árat kell fizetniük amerikai versenytársaiknál, és az európai gazdaság versenyképességének alapját a nyugati technológia és a keleti nyersanyagok jelentették, de ezt az alapot brüsszeli döntések megszüntették.

Számunkra az energiaellátás biztonságának kérdése fizikai természetű. A fizikai természetet az infrastruktúra határozza meg. Ha van egy csővezeték a forrástól a fogyasztóig, onnan lehet gázt vagy olajat vásárolni. Ha nincs (...) akkor ez egy szép álom lehet, de nem lehet helyettesíteni a már meglévő forrást és szállítási útvonalat

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország számára a biztonságot a hosszú távú szerződés és nem a spot piac garantálja.