Politikai patthelyzet Ausztriában: Senki nem kér a szélsőjobboldalból

Ausztriában politikai patthelyzet alakult ki a szeptember végi választások után, mivel egyik párt sem hajlandó együttműködni a választásokat megnyerő szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárttal (FPÖ).

Alexander Van der Bellen osztrák államfő szerint a megszokottól teljesen eltérő helyzet alakult ki, mivel egyetlen párt sem mutat hajlandóságot arra, hogy együttműködjön az FPÖ vezetőjével, Herbert Kickllel. Az államfő arra kérte az FPÖ, a második helyen végző Osztrák Néppárt (ÖVP) és a harmadik helyen végző Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) vezetőit, hogy tárgyaljanak egymással a következő napokban, és számoljanak be a lehetséges koalíciókról.

Az FPÖ a voksok 29 százalékával nyerte meg a szeptember 29-én tartott parlamenti választást, míg az ÖVP és az SPÖ a második és harmadik helyen végzett. Az osztrák parlament ötpárti lehet, mivel egyik pártnak sincs önálló többsége az alsóházban, így hosszas koalíciós tárgyalásokra lehet számítani.

Herbert Kickl, az FPÖ elnöke többször is hangsúlyozta, hogy pártja csak akkor alakít kormányt, ha ő lesz az új kancellár. Az FPÖ-t azonban szélsőjobboldalinak tartják, és korábban minden osztrák politikai párt világossá tette, hogy nem kíván koalíciót kötni velük.

Van der Bellen elnök hangsúlyozta, hogy tisztán akar látni a lehetséges koalíciók tekintetében, és arra kérte a pártokat, hogy tegyék egyértelművé, milyen koalíciókra van lehetőség. A nagykoalíció a Néppárttal, a szociáldemokratákkal és a zöldekkel nem tűnik életképesnek, így a helyzet klasszikus patthelyzetként írható le.

Az elnök kijelentette, hogy meg fogja kérni a pártok vezetőit, hogy vizsgálják meg, milyen koalíciók lehetségesek, és a jövő hét végén számoljanak be neki.