Magyarország blokkolja az EU Ukrajnának szánt 35 milliárd eurós hitelét az amerikai választásokig

Magyarország döntése, hogy blokkolja az Európai Bizottság által Ukrajna háború sújtotta gazdaságának támogatására javasolt 35 milliárd eurós hitel folyósítását, jelentős vitát váltott ki az uniós tagállamok között. A magyar kormány az amerikai választások eredményére vár, míg a legtöbb tagállam a gyors kifizetés mellett érvel.

Varga Mihály pénzügyminiszter az uniós miniszteri találkozó után kifejtette, hogy két út áll előttük: az egyik a béke, a másik pedig a háború irányába vezet. Hozzátette, hogy a témában „kiváló beszélgetést folytattak”, de „természetesen novemberig várnunk kell”.

A hitel az orosz központi bank lekötött eszközeinek váratlan nyereségét használná Kijev támogatására, az EU kasszáját kímélve. Az Egyesült Államok azonban aggódik a terv hosszú távú stabilitása miatt, mivel a befagyasztott eszközökre vonatkozó uniós szankciókat félévente egyhangúlag meg kell újítani. Ez azt jelenti, hogy egy tagállam bármelyik pillanatban megakadályozhatja a megújítást, feloldhatja a vagyonok befagyasztását, és az egész projektet felboríthatja.

Orbán Viktor kormánya korábban többször blokkolta az EU-s szankciókat, amíg az nem biztosít számára sokak szerint vitatott engedményeket. Washington aggodalmainak eloszlatása érdekében Brüsszel azt javasolta, hogy a befagyasztott eszközök megújítási időszakát hatról 36 hónapra hosszabbítsák meg.

Mint az régóta nem titkolt, Orbán Viktor és a magyar kormány a republikánusok jelöltje, Donald Trump sikeréért szorít az amerikai választáson. Trump ellenfele Kamala Harris, akit augusztusban húzott elő soraiból a Demokrata Párt, miután a hivatalban lévő elnök, Joe Biden visszalépett a jelöltségtől.