Izrael és Irán közötti konfliktus újabb fejezete

Izrael és Irán közötti konfliktus újabb eszkalációja zajlik, miután mindkét fél jelentős katonai akciókat hajtott végre.

Izrael szerda hajnalban legalább öt légicsapást mért Bejrút déli külvárosaira, ahol a Hezbollah egyik fellegvára található. Az izraeli hadsereg evakuálási parancsot adott ki a területre, amely a napok óta tartó bombázások miatt már szinte teljesen kiürült. Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) figyelmeztette Dél-Libanon lakosait, hogy súlyos harcot vívnak a Hezbollah ellen, ezért a térségben ne közlekedjenek.

A Hezbollah visszaszorította az izraeli erőket egy dél-libanoni településnél, míg Észak-Izraelben légi riadót rendeltek el, több városban is megszólaltak a szirénák. Az izraeli hadsereg Észak-Izraelből támadja Libanont.

Irán kedden mintegy 180-200 rakétát lőtt ki Izraelre, válaszul az Iránnal szövetséges fegyveres csoportok több vezetőjének meggyilkolására. Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter szerint az akció önvédelem volt és befejeződött, hacsak Izrael nem dönt további megtorlás mellett. Irán figyelmeztette Washingtont, hogy ne avatkozzon be a konfliktusba, és az ENSZ Biztonsági Tanácsát is felszólította lépések megtételére a regionális béke érdekében.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök válaszcsapást helyezett kilátásba. Izrael szárazföldi offenzívát indított Libanonban a Hezbollah vezetőjének likvidálása után.

Aragcsi optimizmusát fejezte ki a régió stabilitásának visszatérésével kapcsolatban, de figyelmeztetett, hogy egy esetleges izraeli válaszcsapásra Irán erősebb és pusztítóbb választ adna.

António Guterres ENSZ-főtitkár „persona non grata” lett Izraelben, és nem léphet be az országba – közölte Israel Katz, izraeli külügyminiszter. Az izraeli kormány azzal magyarázta a Guterres kitiltását az országból, hogy nem ítélte el egyértelműen Irán rakétatámadását. Katz azt mondta, hogy „Aki nem képes egyértelműen elítélni Irán Izrael elleni gyűlöletes támadását, az nem érdemli meg, hogy izraeli földre lépjen. Olyan Izrael-ellenes főtitkárral van dolgunk, aki terroristákat, erőszaktevőket és gyilkosokat támogat.”

António Guterres kedden haladéktalan tűzszünetet sürgetett Libanonban és az ország szuverenitásának, valamint területi épségének tiszteletben tartására szólított fel. Minderről Stéphane Dujarric, a főtitkár szóvivője számolt be. „Mindenáron el kell kerülni egy átfogó háborút Libanonban” – mondta Dujarric, hozzátéve, hogy Guterres a nap folyamán már felvette a kapcsolatot Nadzsib Mikáti ügyvezető libanoni kormányfővel, és tájékoztatta, hogy az ENSZ kész segítséget nyújtani a rászorulóknak.

Kedd este Irán mintegy 180 rakétával támadta meg Izraelt. Az iráni Forradalmi Gárda közleménye szerint a rakétacsapás megtorlás volt Iszmáil Haníje Hamász-vezető, Haszan Naszrallah Hezbollah-főtitkár és egy iráni tábornok meggyilkolásáért.

Ünnepi időzítés és történelmi kontextus

Az iráni támadások időzítése nem véletlen: a zsidó újév második napjára, ros hásánára esett, amely idén október második napjára esett. Bár az izraeli közlések szerint a kilőtt több száz ballisztikus és hiperszonikus rakéta nem okozott jelentős károkat vagy személyi sérülést, a közösségi médiában fellelhetők olyan képek és videók, amelyek ennek ellenkezőjét bizonyítják.

A támadások időzítése jom kippurhoz és más zsidó ünnepekhez kötődik. A Hamász 2023-as támadása 1200 ember halálát és majdnem 250 túsz elhurcolását eredményezte. Az izraeli megtorló támadás a mai napig tart a Gázai övezetben, és eddig mintegy 41 ezer áldozatot követelt palesztin források szerint.

Iszmail Hánija, a Hamász politikai vezetője, Teheránban vesztette életét egy célzott támadás során. A Hezbollah vezetőjének, Hasszá Naszrallahnak a likvidálása is válaszlépést váltott ki Iránból. Az iráni támadás során több mint 500 rakétát használtak fel, de ez nem jelenti fegyverarzenáljuk leapadását.

Korábbi arab-izraeli háborúk

Az 1973-as jom kippuri háború évfordulójához időzített támadások szimbolikus jelentőséggel bírnak. A zsidó állam megalakulása óta több háború is érintette Izraelt, mint az 1948-as, 1967-es, 1973-as, 1982-es, 1986-os, 2000-es és 2006-os konfliktusok.

A jom kippur idején történő támadások célja az ünnep megszentségtelenítése és a zsidók megalázása.