Irán rakétatámadása Izrael ellen: Piaci hatások és geopolitikai feszültségek

Irán rakétatámadást indított Izrael ellen, amelyre Izrael válaszcsapással reagált Libanonban, tovább élezve a közel-keleti geopolitikai helyzetet. A támadások jelentős hatással voltak a pénz- és olajpiacokra.

Irán rakétatámadást indított Izrael ellen, amelyre Izrael válaszcsapással reagált Libanonban. Ezek a fejlemények tovább élezik a közel-keleti geopolitikai helyzetet, és jelentős hatással voltak a globális piacokra.

A rakétatámadások hírére a piacok esni kezdtek, az amerikai tőzsdék 1-1,5%-os mínuszban zártak. A dollár erősödött, mivel a befektetők biztonságos devizába menekítették pénzüket. Ez a folyamat már a támadás előtt elkezdődött, mivel a befektetők előre beárazták a lehetséges konfliktust. A dollár erősödése a forint gyengüléséhez vezetett, az euróval szemben 398 fölé emelkedett a jegyzés, míg a dollárral szemben 360 környékén mozgott. A forint árfolyama délelőtt fél 11 előtt nem sokkal 398 fölé gyengült az euróval szemben, a dollárral szemben pedig 352,9-ről 360,4-ig gyengült.

Az olajpiacokon is jelentős mozgások voltak. Az iráni támadás hírére az olajárak emelkedtek, a Brent 3,5%-os pluszban zárt. Elemzők szerint az eszkaláció komoly hatással lehet a globális olajellátásra, akár 4%-a is veszélybe kerülhet. Az izraeli válaszcsapások az iráni olajinfrastruktúrát is célba vehetik, ami tovább növelheti az olajárakat. A Hormuzi-szoros lezárása veszélyeztetheti a világ olajexportjának 40%-át, ami szintén jelentős hatással lehet az árakra.

A közel-keleti hírek mellett az amerikai munkaerőpiaci adatok is befolyásolhatják a piacokat. Az ADP munkaerőpiaci mutatóját közlik, amely fontos indikátor lehet a Fed kamatpolitikájának alakulásában.