Éves mélyponton a forint: áttöri a 400-as határt?

A forint árfolyama az euróval szemben közelít a 400-as szinthez, idén már negyedik alkalommal próbálja áttörni ezt a határt. Az elmúlt másfél hétben a forint másfél százalékot gyengült az euróval szemben, és a jelenlegi helyzet alapján nem látszik, mi állíthatná meg a gyengülést.

Nemzetközi és belső tényezők

A forint gyengülésének egyik fő oka a Közel-Keleten eszkalálódó konfliktus, miután Irán rakétacsapást hajtott végre Izrael ellen, és az amerikai ellencsapás lehetősége is fennáll. Ez a bizonytalanság a befektetőket biztonságosabb eszközök felé tereli, mint például a dollár, amely erősödik is a helyzet hatására.

A belső tényezők között szerepel a magyar gazdaság vegyes növekedési kilátása, a magas maginfláció és a költségvetési helyzet sérülékenysége. Az MNB lefelé módosította a növekedési előrejelzést, és bár a fogyasztás élénkül, a nemzetközi piacok továbbra is rosszul teljesítenek. A költségvetési hiány csökkentése érdekében tett lépések ellenére a magas államadósság és annak devizaaránya továbbra is kockázatot jelent.

Technikai és piaci szempontok

Technikai szempontból a forint az idei évben már többször is megpróbálkozott a 400-as szint áttörésével az euróval szemben, idáig sikertelenül. Azonban a mostani próbálkozás sikeres lehet, hiszen a globális és hazai folyamatok is a forint további gyengülése irányába mutatnak. A 400-as szint lélektani határnak tekinthető, és az áttörés után az árfolyam 400 körül ingadozott. A következő ellenállási pont 402-403 körül van, majd 405, és akár 410 is elérhető, ha a geopolitikai helyzet tovább romlik.

Az MNB és a kormány mozgástere

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) verbális intervencióval próbálhatja megnyugtatni a piacokat, de a mozgástere korlátozott. Az MNB kamatvágási lehetőségei is szűkülhetnek a forint gyengülése miatt, mivel a pandémiás és energiaválság óta az árfolyamgyengülés gyorsabban és erősebben megjelenik az inflációban. Az MNB nem szokott direkt devizapiaci intervenciókat végrehajtani, és devizatartaléka elégtelen lenne egy ilyen lépés fenntartásához.

Varga Mihály pénzügyminiszter és az államadósságkezelő vezetője aggódhatnak az adósságszabály teljesítése miatt, különösen a magas devizaadósság miatt. Az államadósság közel 30 százaléka devizaadósság, és a forint gyengülése növeli ennek forintban számolt értékét. A Költségvetési Tanács jelentése szerint 2023 végéhez képest 2024 első félévének végére 504,1 milliárd forinttal nőtt a forintban számolt államadósság az árfolyamhatás miatt.

Kilátások

A forint árfolyama október 2-án 400 fölé gyengült az euróval szemben, ami 2022 vége óta nem történt meg. A forint a dollárral szemben is gyengült, elérte a 362-t. A jelenlegi helyzet alapján nem zárható ki, hogy a forint tovább gyengül, és akár a 410-es szintet is elérheti, ha a geopolitikai helyzet tovább romlik.