Nyomozás a Diákhitel Központ Zrt. gazdálkodásával kapcsolatban: Magyar Péter és Hont András vitája

A KEHI-jelentés súlyos kifogásokat fogalmazott meg a Diákhitel Központ Zrt. szerződéseivel kapcsolatban, amely Magyar Péter és Hont András közötti vitát eredményezett.

Az átlátszó.hu közzétett egy 2021 augusztusában készült KEHI-jelentést, amely súlyos kifogásokat fogalmazott meg a Diákhitel Központ Zrt. (DHK) szerződéseivel kapcsolatban. A jelentés szerint a DHK túlárazott és felesleges megbízásokat kötött, és a megrendelt kutatások, elemzések díjazása nem állt arányban az ellenszolgáltatással. A KEHI szerint több esetben nem volt valós verseny vagy túlárazás történt.

A KEHI összesen 52 szerződést vizsgált a 2018 és 2020 közötti időszakból, ezek összértéke 1,4 milliárd forint volt. A KEHI közleménye szerint jelenleg nyomozás van folyamatban a DHK gazdálkodásával kapcsolatban, és a tanácsadó tevékenységről készült vélemény és a kapcsolódó szerződések a nyomozó hatóság rendelkezésére állnak.

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, Facebook-bejegyzésben reagált a cikkre, és Hont Andrást, az átlátszó.hu újságíróját támadta. Magyar szerint Hont jogellenesen szerzett meg egy titkos dokumentumot, és nem hozta nyilvánosságra a teljes jelentést. Magyar Péter szerint a KEHI nem tett feljelentést, mert nem volt miért.

Magyar Péter korábban azt állította, hogy a KEHI-vizsgálattal próbáltak nyomást gyakorolni rá, hogy ne váljon el feleségétől, Varga Judittól, és amikor átmenetileg rendeződött a kapcsolata, a KEHI mindenfajta megállapítás nélkül zárta le a vizsgálatot. Magyar Fejlesztési Bank közleménye szerint a KEHI vizsgálata után nem hosszabbították meg Magyar Péter vezérigazgatói megbízatását a Diákhitel Zrt.-nél.

Hont András Facebook-posztban válaszolt Magyar Péter támadásaira, és azt állította, hogy a teljes jelentést feldolgozták. Hont szerint a feljelentés azért nem született korábban, mert a NER tagjai megvédik egymást.

A KEHI közleménye szerint a vonatkozó kormányrendelet alapján tanácsadó tevékenységet folytatott a Diákhitel Központ Zrt. működése és gazdálkodása tárgyában. Ennek eredményeképp véleményt készített, amivel a tanácsadói tevékenységet lezárta, az ügyben ellenőrzési jelentés nem készült. A Diákhitel Központ Zrt. gazdálkodásával kapcsolatban jelenleg nyomozás van folyamatban, melyben a tanácsadó tevékenységről készült vélemény és a kapcsolódó szerződések a nyomozó hatóság rendelkezésére állnak.

Magyar Péter közösségi oldalán arról írt, hogy a KEHI-jelentést zsarolási céllal készítették, és hogy a KEHI elnöke hazudik a tanácsadói tevékenységről. Magyar Péter szerint a jelentés célja az volt, hogy elterelje a figyelmet a valóságról.

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő tett feljelentést a Diákhitel Központ gazdálkodása ügyében, a KEHI szerdai közleménye szerint pedig nyomozás zajlik a Diákhitel Központ gazdálkodása ügyében.

Magyar Péter szerint a KEHI-ellenőrzést a kormány nyomásgyakorlási eszköznek szánta csupán, és nem véletlen hogy azóta sem indult eljárás az ügyben.

Az Átlátszóhoz került KEHI-jelentés szerint Magyar Péter vezetése alatt több túlárazott felmérést és elemzést is rendelt a vállalat gyakran érdemi verseny nélkül.

Hadházy Ákos több ízben is kérdezte Magyar Pétert a jelentésben is megjelenő Diákhitel Központos szerződésekről, de miután úgy értékelte a helyzetet, hogy ezekre nem kapott érdemben választ, feljelentést is tett; egyébként pont Magyar Péter unszolására.

Magyar Péter szerdai bejegyzésében reagált Hadházy feljelentésére, és azt állította, hogy a KEHI nem tudott rábizonyítani semmilyen törvénytelenséget.