Fidesz és Mi Hazánk együttműködése a Pest vármegyei közgyűlésben
A Fidesz elvesztette a többségét a Pest vármegyei közgyűlésben, de a Mi Hazánk támogatásával mégis kormánypárti vezetés alakult ki.
A júniusi önkormányzati választások után a Fidesz elvesztette többségét a Pest vármegyei közgyűlésben, ahol a 46 fős testületben mindössze 21 képviselőjük van. A Momentum 10, a Mi Hazánk 8, a DK pedig 7 képviselőt delegált a közgyűlésbe.
A keddi alakuló ülésen a Mi Hazánk támogatásával a Fidesz elérte, hogy ők adják az elnököt, Szabó Istvánt, valamint három alelnököt is. Emellett a Mi Hazánk két bizottsági elnöki tisztséget kapott a Vármegyei Döntéselőkészítő Bizottságban és a Területfejlesztési Bizottságban.
Szemző Áron, a Momentum Pest megyei elnöke és megyei képviselője szerint “innentől a Fidesz és a Mi Hazánk kéz a kézben vezetik a megyei közgyűlést, összenőtt, ami összetartozott”. A Momentum javaslatát, amely a különleges gazdasági övezet iparűzési adóját a gödi önkormányzat által is megszabott 2 százalékra emelte volna, a grémium napirendre sem vette. A DK és a Momentum nem szavazta meg az új vezetést.
Kisberk Szabolcs, a Mi Hazánk kommunikációs igazgatója szerint azért szavazták meg az elnököt és az alelnököket, hogy működőképes legyen a közgyűlés és a vármegye. „Épp a szavazás előtt tettük esküt arra, hogy Pest vármegye fejlődéséért dolgozunk.” Állítja, nem kötnek koalíciót a Fidesszel, ügyek mentén politizálnak. „Nem lesz mutyi, nem fogunk támogatni olyat, hogy haveri alapítványoknak adjanak pénzt”, lesz egy „egészséges felügyelet” a Fidesz felett. Kisberk szerint a DK és a Momentum a működőképesség ellen szavaztak.
Szabó István szerint a Mi Hazánk nem kötött háttéralkut, de a közgyűlés működőképességének biztosítása érdekében megadták nekik a bizottsági elnöki posztokat. „Cserébe annyi volt a kérés, hogy működjön a közgyűlés. Ennek alapja a költségvetés, minden más abból következik.”
A gödi Samsung-gyár különleges gazdasági övezetté nyilvánítása miatt a helyi adókat nem Göd, hanem a Pest megyei önkormányzat kapja, és ők döntenek arról, mire fordítják azokat. A Népszava augusztusi beszámolója szerint több mint 460 millió forintot kaptak a Gödtől elvett iparűzési adóból olyan civil szervezetek, amelyek kormánypárti kiadványokat állítanak elő, vagy olyan rendezvényeket szerveznek, amelyek szereplői vagy fővédnökei nagyrészt helyi politikusok.
Juhász Béla, a DK képviselője szerint próbálnak konstruktív ellenzéki párt lenni, a civilek támogatását például megszavazzák, az álcivilekét viszont nem. „Sanyarú sorsunk lesz, masszív többsége van a kormánypártnak a Mi Hazánkkal.”
Kovács Gergely, a XII. Kerület új polgármestere is átvette hivatalát, és arról írt, hogy már 5 perce polgármester, de még nem lopott semmit. Az MKKP elnöke Pokorni Zoltán visszavonulása után a fideszes utódjelölt Fonti Krisztinát győzte le.