Nem indít eljárást az NMHH a párizsi olimpia megnyitója miatt

Az NMHH Médiatanácsa nem látott indokot hatósági eljárás megindítására az M4 Sport közszolgálati televíziócsatorna ellen a 2024-es párizsi olimpia nyitóünnepségének közvetítése miatt.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa szeptember 24-i ülésén döntött arról, hogy nem indít hatósági eljárást az M4 Sport közszolgálati televíziócsatorna ellen a 2024-es párizsi olimpia nyitóünnepségének közvetítése miatt. A döntés előzménye, hogy július 26. és 29. között nyolc állampolgári bejelentés érkezett az M4 Sport július 26-án 19 óra 28 perckor sugárzott műsorszámával kapcsolatban.

A Médiatanács megállapította, hogy a médiatörvény közérdekű célként tekint a társadalom számára kiemelten nagy jelentőséggel bíró események televíziós közvetítéséhez való széleskörű, nyilvános hozzáférés biztosítására. Ilyen eseménynek minősülnek az olimpiai játékok is. Az aktuális olimpiai játékokat, valamint az azok nyitó- és záróünnepségét bemutató műsorszámok nem saját gyártású és nem is más által gyártott, akvirált produkciók, így az első, élőben megvalósuló közreadás alkalmával a médiaszolgáltatók csupán közvetítési joggal rendelkeznek.

A műsorszámot nem a közszolgálati médiaszolgáltató készítette, az általa üzemeltetett médiaszolgáltatás csupán közvetítő közegként szolgált a sportesemény szervezője és a közönség között. A médiaszolgáltató a műsorszám közvetítése során nem gyakorolhatott hagyományos értelemben vett szerkesztői tevékenységet annak ellenére sem, hogy több jelenet sok néző számára ízléstelen, rémisztő vagy tiszteletlen volt, illetve később globális felháborodást keltett. A váratlan eseményekre legfeljebb a műsorvezetők részéről érkező ellenpontozással volt lehetősége reagálni, ahogyan ez meg is történt a közvetítés során.

A párizsi olimpiai megnyitó alaposan felborzolta a kedélyeket világszerte, elsősorban az a jelenet, amelyről bírálói úgy vélték, hogy Az utolsó vacsorát parodizálja transzvesztita szereplőkkel. Az olimpia szervezői ezzel szemben később azt közölték, hogy a jelenetet egy Dionüszosz görög isten lakomáját felidéző festmény ihlette, amelyet a dijoni múzeumban őriznek, de ez nem vetett véget a kritikáknak. A kritikák Elon Musktól a Vatikán hivatalos közleményéig íveltek.

Több médiaszolgáltató jogsértései

Az NMHH Médiatanácsa több rádiós és televíziós médiaszolgáltató hatósági ellenőrzése során jogsértéseket tárt fel, és egyes ügyekben külföldi társhatóságokat is megkeresett.

BEST FM (Eger)

Az egri 100,7 - BEST FM rádió május 23. és 29. között sugárzott műsorának hatósági ellenőrzése során a médiatanács megállapította, hogy a médiaszolgáltató nem tett eleget a hatósági szerződésben tett vállalásainak, mivel az előírtnál kevesebb közszolgálati, továbbá a helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, valamint szöveges tartalmat tett közzé. A testület 180 ezer forint bírságot rótt ki a médiaszolgáltatóra, és a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte azt. A jogsértés ismételtségére tekintettel a médiatanács 70 ezer forint bírsággal sújtotta a médiaszolgáltató vezető tisztségviselőjét.

Győr Plusz Rádió

A Győr 100,1 MHz helyi vételkörzetű, közösségi jellegű Győr Plusz Rádió június 10. és 16. között nem tett közzé megfelelő mennyiségű közszolgálati műsorszámot. A médiatanács döntése értelmében a médiaszolgáltatónak közleményben kell tájékoztatnia hallgatóit a jogsértés tényéről, ezen felül meg kell fizetnie 50 ezer forint bírságot.

HÍR TV

Jogsértést tárt fel a médiatanács a HÍR TV június 14. és 20. között sugárzott műsorában is. A vizsgált műsorhéten a médiaszolgáltató nem tett eleget hatósági határozatában foglalt, a tematikus műsorszámok napi arányára vonatkozó kötelezettségének. A testület 80 ezer forint bírságot rótt ki a médiaszolgáltatóra, és a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére kötelezte. A jogsértés ismételtségére tekintettel a médiaszolgáltató vezető tisztségviselőjét 10 ezer forint bírsággal sújtotta a médiatanács.

AMC TV

A testület állampolgári bejelentés nyomán megállapította, hogy a cseh joghatóság alá tartozó AMC TV június 1-jén 15 óra 10 perctől korhatári megjelölés nélkül sugározta a Buliszerviz című, a magyar szabályozás szerint tizenhat éven aluliak számára nem ajánlott kategóriába tartozó, csak 21 órát követően közzétehető műsorszámot, ezért a joghatósággal rendelkező cseh társhatósághoz fordult. A társhatóság megállapította, hogy a médiaszolgáltató nem tüntette fel a magyar jogszabályok által előírt korhatárra vonatkozó jelzést, ezért felhívta a médiaszolgáltatót, hogy tegyen eleget a magyar jogszabályok által meghatározott szigorúbb szabályoknak, különösen a műsorszámok korhatári kategóriáit jelző magyar jelölések használatának.

Ugyancsak a cseh társhatósághoz fordult a hatóság a csatorna augusztus 2-án 8 óra 6 perces kezdettel sugárzott Exodus: Istenek és királyok című műsorszámával kapcsolatban, mert azt a médiaszolgáltató korhatári jelölés nélkül sugározta, miközben az a témaválasztásra, a feldolgozás módjára és az erőszakos jelenetekre figyelemmel a magyar szabályozás alapján tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott.

Disney Channel

Szintén állampolgári bejelentés nyomán vizsgálták a spanyol joghatóság alá tartozó Disney Channel állandó megnevezésű médiaszolgáltatáson augusztus 4-én 18 óra 45 perces kezdettel közzétett Katicabogár és a Fekete Macska kalandjai egyik epizódját. A műsorszámot korhatári megjelölés nélkül sugározták, holott azt a témaválasztásra és annak feldolgozási módjára tekintettel tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott kategóriába kellett volna sorolni. A hatóság az ügyben a joghatósággal rendelkező spanyol társhatósághoz fordult és felkérte a szükséges intézkedések megtételére.