A Nemzetbiztonsági Bizottság összeül a robbanó csipogók ügyében

A HVG információi szerint összehívják az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságát, hogy tárgyalják a Hezbollah-tagoknál felrobbant csipogók ügyét, beleértve a magyar cég érintettségét és a hazai titkosszolgálatok esetleges szerepét is.

Sas Zoltán, a testület jobbikos elnöke a Facebookon jelentette be, hogy a bizottság jövő hét csütörtökön, szeptember 26-án ül össze. A bizottság minden olyan témát érinteni fog az aktuális nemzetbiztonsági kérdések napirendjében, amelyek Magyarország nemzetbiztonsági érdekeire hatással lehetnek, vagy kapcsolatosak lehetnek a hazai titkosszolgálatok működésével. Sas Zoltán hozzátette, hogy a Libanonban és Szíriában felrobbant személyhívók ügyéről egyelőre csak nyílt forrásokból, vagyis a sajtóból szerzett információkat, és az illetékes szervektől – a titkosszolgálatoktól – várja a tájékoztatást, hogy a konkrét tények ismeretében tudjon válaszolni a felmerülő kérdésekre.

Az ülés zárt lesz, a nyilvánosság és a sajtó kizárásával. Amennyiben azonban releváns információ hangzik el, vagy a magyar titkosszolgálatok vonatkozó iratokat mutatnak be, a HVG értesülései szerint kezdeményezni fogják ezeknek a titkosítás alóli feloldását. Ha ez megtörténik, a bizottság elnöke nyilvánosságra hozhatja az információkat.

A Nemzetbiztonsági Bizottság összehívását Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke is sürgette, a "magyar szál" miatt, amely egyre nyilvánvalóbbá vált az ügyben. Egy budapesti mikrovállalkozás, amely vélhetően a Moszad fedőcégeként vagy "megvezetett balekként" közreműködött a csipogók legyártásában, és ezek a csipogók többek halálát és ezrek sebesülését okozták Libanonban és Szíriában.

A dél-koreai cég által közölt információk szerint a Zuglóba bejelentett BAC Consulting Kft.-nak adtak névhasználati engedélyt az eszközök gyártására. Az amerikai sajtó szerint az egyszemélyes kft.-t az izraeli titkosszolgálat fedőcégként használhatta. A DK-s Vadai Ágnes azért kezdeményezte az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának sürgős összehívását, mert a frakció szerint nemzetbiztonsági kockázatot jelent, hogy egy Magyarországra bejegyzett, az izraeli titkosszolgálat által létrehozott fedőcégen keresztül kerültek Libanonba és Szíriába azok a robbanóanyaggal megtöltött csipogók, amelyek számos Hezbollah-tag halálát és sérülését okozták.

A magyar kormány is reagált az ügyre, Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár közösségi oldalán azt írta, hogy a hivatkozott eszközök sohasem jártak Magyarországon, az ország vonatkozásában az ügy nemzetbiztonsági kockázatot nem jelent.