A Duna tetőzése és az árvízi helyzet Magyarországon
Tetőzésközeli szinten van a Duna vízszintje Nagybajcsnál, és az árhullám lefelé vonul az országban, miközben minden érintett területen folyik a védekezés. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) tájékoztatása szerint a ciklon távozása után már sehol sem volt jelentős csapadék, így a tetőzést követően lassú apadás kezdődött a felsőbb szakaszokon. A Duna magyarországi szakaszán szinte mindenütt a harmadfokú árvízvédelmi készültséget meghaladó vízállás várható, Budapesten a tetőzés harmadfok feletti vízállással szombaton délután, estefelé várható.
A legfrissebb előrejelzések szerint csütörtökön napközben Nagybajcsnál, péntek reggel Komáromnál, péntek este pedig Esztergomban tetőzött a folyó. A Rábán Árpásig fokozat alatti, Győrben pedig harmadfok feletti tetőzésre lehetett számítani, míg a Lajta Mosonmagyaróvárnál pénteken a nap első felében érte el a tetőzést, a valaha mért legmagasabb értéket megközelítő vízállással.
Esztergomban a Duna átlépte a medrét, és a part menti területeket elöntötte a víz, de a városban nyugalom uralkodik, és nem várnak nagyobb árvízi problémákat. A polgármester, Hernádi Ádám nem nyilatkozott az árvíz elleni védekezéssel kapcsolatban, de a városban a védekezés már napok óta zajlik, ahol vízügyisek, katasztrófavédelmisek, honvédek és önkéntesek segítették a munkálatokat.
A veszélyeztetett területeket homokzsákokkal és ideiglenes védművekkel erősítették meg, és a Duna vízállása Esztergomnál csütörtök délben 726 centiméter volt. A városban az élet nem állt meg, az Erzsébet parkba és a Nagy Duna sétányra már betört a víz, a Kis-Duna sétányon lezárások vannak, de a helyiek nyugodtak, és többen emlékeznek, hogy 2013-ban rosszabb volt a helyzet. Hernádi Ádám polgármester a Facebook-oldalán arra kérte a katasztrófaturistákat, hogy ne lépjenek be a védekezéssel érintett területekre.
A polgármester egy szerdai videóban arról számolt be, hogy folyamatosan zajlik az árvízi védekezés, és megköszönte az önkéntesek munkáját. Az esztergomi közlekedési változásokról és az árvízhelyzetről az Index folyamatosan frissülő tudósításában lehet tájékozódni. A legújabb előrejelzések szerint a tetőzés jövő hét közepén várható, például Baján szeptember 24-től csökkenhet majd a vízszint. Az Országos Vízjelző Szolgálat Hydroinfo szolgáltatásának frissített grafikonjai alapján a városok döntő többségénél 10-20 centiméterrel alacsonyabb vízállást becsülnek a szakemberek.
Ma éjjel, éjfél után lépheti át a Duna vízállása a lélektani, harmadfok feletti 800 cm-es szintet az Országos Vízjelző Szolgálat előrejelzése szerint. Az elmúlt 24-36 órában már sehol sem volt említésre méltó mennyiségű csapadék a vízgyűjtőkön, a tetőzést követően lassú apadás zajlik már a felsőbb szakaszokon. Az árhullám levonulásával napról napra máshol, egyre lejjebb lévő folyószakaszokon tetőzik a Duna, egészen addig, amíg az árvíz el nem hagyja az országot. Vácon még a benzinkutat is homokzsákokkal rakták körbe, és a városban is folyik az árvíz elleni védekezés.
Komáromban a helyzet különösen kedvező, hiszen az új gátszakasz biztos védelmet nyújt, és a városban egyetlen homokzsákot sem használtak fel az árvíz elleni védekezésnél. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság vízjelző szolgálatának előrejelzése szerint csütörtök délben 778 cm volt a folyó vízszintje Komáromnál, és várhatóan péntek éjjel tetőzött a Duna 790 centiméteren. A városban a lakosság nyugodt, és nem számítanak arra, hogy a 2013-as árvízi helyzet megismétlődik. Orbán Viktor miniszterelnök is megerősítette, hogy Komárom biztonságban van, és a 2013-as nagy dunai árvíz idején legveszélyeztetettebb szakaszon most már egy új gátszakasz áll, amely jóval kilenc méter fölött is megtartja a vizet.
Dunabogdányban a kertekbe betört a víz, ahol katonák és tűzoltók segítségével a 11-es út mentén erősítik a töltést, és egy nagyon különleges védekezést kell megvalósítaniuk közösen a szakembereknek. A vízügyi szakemberek a tetőzést követően továbbra is 24 órás szolgálatban figyelik a töltéseket a Szigetközben, ahol szerda éjszaka is sokfelé fedeztek fel csurgásokat, fakadó vizeket. A következő öt-hat napban nem valószínű a Duna vízgyűjtőjén csapadék, így egy újabb árvízcsúccsal nem kell számolni, azonban az apadás lassú lesz.