A kormány szigorúbban szabályozná az Airbnb-t és támogatná a vendéglátóipart
A magyar kormány szigorú intézkedéseket tervez az Airbnb-vel kapcsolatban, hogy védelmezze a családok lakhatási érdekeit, miközben egy új támogatási programon dolgozik a vendéglátóipari egységek számára, amely hozzájárulhat a turisztikai ágazat teljesítményének növeléséhez.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerdai közleménye alapján a kormány célja, hogy a Balaton és más hazai turisztikai térségek ne csak a nyári főszezonban, hanem az év minél hosszabb időszakában is vonzó célpontok legyenek. Ezt a törekvést egy vendéglátóipari egységeket támogató programmal kívánják elősegíteni, amely a turisztikai ágazat teljesítményének növelését célozza.
A Turisztikai Tanácsadó Testület, amely több mint 30 turizmus-szakmai szervezetet tömörít, köztük a Balatoni Fejlesztési Tanácsot, a Magyar Fürdőszövetséget, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségét, a Tokaj Borvidék Fejlesztési Tanácsot és a Magyar Utazási Irodák Szövetségét, az idei első őszi ülésén tárgyalt az Airbnb kérdéséről is.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kiemelte, hogy az Airbnb nem turisztikai, hanem lakhatási kérdéskör, és a kormány ennek megfelelően vizsgálja a szabályozás átalakításának lehetőségeit. A miniszter szerint közel 26 ezer lakóegység hiányzik a magyar ingatlanpiacról, és az Airbnb-k miatt csökkent a hosszú távra kiadott lakások száma, ami jelentős növekedést eredményezett a bérleti díjakban és az ingatlanárakban is.
A kormány a családok lakhatási érdekinek védelmét tartja elsődlegesnek, és ennek megfelelően készül a szabályozás átalakítására. Nagy Márton hozzátette, hogy bár még várnak Szentkirályi Alexandra javaslatára, már előre látható, hogy a magyar családok védelme érdekében minden eddiginél szigorúbb szabályozás kerül majd bevezetésre a rövidtávú lakáskiadásra vonatkozóan.
A turizmus kiemelkedő stratégiai jelentőségű ágazat a magyar gazdaság számára, amely a GDP több mint 10 százalékát adja, és közel 400 ezer embernek biztosít munkát. A magyar turizmus sikeres nyári szezont zárt, június-augusztus során közel 7 millió turista érkezett a magyarországi szálláshelyekre, ami 9 százalékos növekedést jelent a tavalyi eredményhez képest. A Budapest Liszt Ferenc Repülőtér utasforgalma is jelentős bővülést mutat, az év első nyolc hónapjában 18,6 százalékkal nőtt az utasok száma a tavalyi év azonos időszakához képest, és 7,6 százalékkal meghaladta a Covid előtti eredményeket is, mellyel 2024 első félévét tekintve a második helyen áll az európai repterek között.
A Fidesz fővárosi frakcióvezetője, Szentkirályi Alexandra a terézvárosi Airbnb-szavazás előtt jelentette be, hogy az eredménynek megfelelő budapesti és országos szabályozás bevezetését javasolja a kormánynak. A VI. kerület lakosainak többsége, 54 százaléka végül a rövidtávú lakáskiadás teljes betiltására szavazott. A Turisztikai Tanácsadó Testület szintén a terézvárosi szavazás eredményére való tekintettel vette napirendre az Airbnb-ügyet.