Libanoni robbanások: Hezbollah harcosokat érintő támadások
Kedd délután több ezer személyes jeladó robbant fel Libanonban, amelyeket a Hezbollah vezetői osztottak ki, az Irán által támogatott politikai párt/katonai csoport tagjainak. A libanoni egészségügyi minisztérium legalább 12 halálos áldozatról és több mint 2800 sérültről számolt be, köztük egy gyermek is meghalt a robbanásokban.
A Hezbollah elleni támadások, különösen a 2020. október 7-i Hamász támadás óta, Izrael számos támadást hajtott végre, különösen a Hezbollah ellen Libanonban. Válaszul Izrael libanoni helyszíneket céloz meg. A Hezbollah vezetője, Haszan Naszrallah február 13-án figyelmeztette harcosait, hogy a telefonjaik "veszélyesebbek az izraeli kémeknél", és tanácsolta nekik, hogy semmisítsék meg vagy temessék el mobil eszközeiket. Ehelyett a Hezbollah harcosai személyes jeladókat kaptak, amelyek kevésbé észlelhetők.
Az AR-924 típusú jeladókat egy tajvani cég, a Gold Apollo gyártotta, de valójában a budapesti BAC Consulting Kft. állította elő. Egyik csoport sem vállalta a felelősséget a támadásokért, de források szerint valószínűleg az izraeliek hajtották végre, mivel az ilyen bonyolult műveletek nem jellemzőek a régió más szereplőire. Jelentések szerint az izraeli hírszerzés, a Moszad képes volt robbanóanyagokat helyezni a jeladókba és távolról felrobbantani azokat.
Az eleinte felmerült feltételezések, miszerint a jeladók túlmelegedtek, szakértők szerint valószínűtlennek tűntek. A legvalószínűbb magyarázat az, hogy valaki távolról aktiválta a robbanóanyagokat egy adott üzenet segítségével. Ez a módszer nem új Izrael számára; egy jelentős eset a Hamász bombakészítője, Jahja Ajjas 1996-os meggyilkolása volt, akit egy mobiltelefonjába rejtett bombával öltek meg.
A legutóbbi művelet Libanonban, bár nem egy jelentős személyiséget célozott meg, mint Ajjas, egy rendkívül sikeres hírszerzési művelet volt, amely bemutatta Izrael technológiai képességeit és behatolását az ellenséges sorokba anélkül, hogy izraeli személyzetet veszélyeztetett volna. Egy magas rangú libanoni forrás megjegyezte: "Nagyon keményen megütöttek minket."
A művelet valószínűleg erősítette a morált Izraelben, amely alacsony volt a folyamatban lévő Gázai konfliktus és a Hamász által fogva tartott túszok miatt. A jeladók robbanásainak időzítése Izrael Hezbollah elleni terveiről szóló jelentések után következett, ami Izrael képességeinek lehetséges üzenetét sugallja. Izrael és a Hezbollah közötti konfliktus fokozódik, és ezek a robbanások tovább fokozhatják a feszültségeket.
Az elmúlt évben különböző, Irán által támogatott fegyveres csoportok igyekeztek kihasználni a helyzetet a Gázai háború közepette. Aggodalmak merültek fel, hogy a helyi konfliktusok kirobbanhatnak egy szélesebb regionális konfliktusba, ami potenciálisan nyílt háborúba torkollhat Irán és Izrael között, beleértve a globális szövetségeseiket is. Azonban egy ilyen forgatókönyv még nem valósult meg, annak ellenére, hogy Izrael merész lépéseket tett magas rangú terroristák ellen.
Az Al-Monitor által jelentett információk szerint a Hezbollah gyanúja arra késztette Izraelt, hogy felgyorsítsa a libanoni jeladók elleni támadásokat. Kezdetben Izrael nem tervezte a jeladók megsemmisítését egy teljes körű háború előtt a Hezbollah ellen, de a biztonsági vezetők utolsó pillanatban döntöttek, miután legalább két Hezbollah-tag gyanakodni kezdett a készülékekkel kapcsolatban.
A Szíriai Emberi Jogi Megfigyelőközpont jelentése szerint több jeladó is felrobbant Szíriában, Damaszkuszban és vidéki területeken történt incidensekben összesen tizennégyen sérültek meg.
A Hezbollah vezetője, Haszan Naszrallah egy február 13-i televíziós beszédében figyelmeztette követőit, hogy a mobiltelefonjaik veszélyesebbek az izraeli kémeknél, és arra kérte őket, hogy semmisítsék meg, temessék el vagy dobozolják be telefonjaikat a lehallgatás veszélye miatt. Ehelyett a Hezbollah tagjai jeladókat kaptak.
Jelentések szerint az izraeli ügynökök robbanóanyaggal manipulálták a jeladókat, mielőtt azok Libanonba érkeztek volna. Minden készülék körülbelül 25-50 gramm robbanóanyagot tartalmazott. A tajvani Gold Apollo által gyártott jeladók újratölthető lítiumelemekkel voltak tervezve, amelyeket részben robbanóanyaggal tölthettek meg. A felhasználók észrevették, hogy a készülékek gyorsabban merültek, mint várták, ami a manipuláció lehetőségére utal.
A Gold Apollo tagadta az érintettségét, állítva, hogy bár a logójuk szerepelt a készülékeken, azokat egy magyar cég, a BAC tervezte és gyártotta. A jeladókat állítólag a Hezbollah rendelte meg, az év elején 5000 egységet hoztak be az országba. Egy magas rangú libanoni biztonsági forrás jelezte, hogy a jeladók egy kódolt áramkörrel rendelkeztek, amely robbanóanyagot tartalmazott, és egy adott üzenet fogadásakor robbant.
Két fő elmélet létezik a robbanásokkal kapcsolatban: az egyik a robbanóanyagok távoli aktiválását sugallja, míg a másik azt feltételezi, hogy a lítium-ion akkumulátorok túlmelegedése okozta a robbanásokat. A lítium-ion akkumulátorok akár 590 Celsius-fokos hőmérsékletet is elérhetnek, ami hőmérsékleti túlfutáshoz és robbanásokhoz vezethet.
A libanoni katonai források szerint a robbanások egy izraeli támadás részét képezhetik, amely esetleg a készülékek távoli manipulációját foglalja magában. Ha ezek a robbanások egy kibertámadás eredményei voltak, akkor ez egy ritka példája lenne a kiberháborúnak, amely fizikali infrastruktúrát érint. Izrael korábban hasonló taktikákat alkalmazott, mint például a Hamász bombakészítője, Jahja Ajjas meggyilkolásakor 1996-ban.
Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter a személyhívók összehangolt felrobbantását, amelyben Modzstaba Amani, Irán bejrúti nagykövete is megsérült, terrorcselekménynek nevezte, s szintén Izraelt tette felelőssé. Abdalláh Buhabib ügyvivő libanoni külügyminiszterrel folytatott telefonbeszélgetésében részvétét nyilvánította ki és Irán segítségét ajánlotta fel a teheráni külügyi tárca közleménye szerint.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma kijelentette, hogy nem volt köze az incidenshez, ugyanakkor óva intette a teheráni vezetést minden olyan cselekménytől, amely tovább ronthatna az amúgy is feszült helyzeten.