Robbanások Libanonban

Libanonban, különösen Bejrútban és az ország déli részén több helyszínen is robbanások történtek, amelyek a Hezbollah kommunikációs eszközeit célozták meg. A keddi napon személyi jelzőberendezések robbantak fel, míg szerdán walkie-talkie készülékek váltak a támadások célpontjává. A robbanások következtében több száz sérült és több halálos áldozat is van.

Kedden a Hezbollah által használt személyi jelzőberendezések tömeges robbanása következett be, amelynek során közel 2800 ember sérült meg, köztük 200 súlyos eset. A robbanásokat követően szerdán újabb detonációk történtek Bejrút déli elővárosaiban és az ország déli részén, ahol walkie-talkie készülékek robbantak fel. Ezek a rádiók öt hónappal korábban kerültek Hezbollah birtokába, hasonlóan az előző nap felrobbant jelzőberendezésekhez.

A szerdai robbanásokat a Sky News és a The Guardian is megerősítette, amelyek szerint a detonációk Bejrút déli külvárosaiban és Libanon déli részén, többek között Nabatijében, Türoszban és Szidónban is hallhatóak voltak. A robbanások következtében tizennégy halálos áldozat és legkevesebb 450 sebesült esett, és a libanoni Vöröskereszt több mint 130 mentőautóval és 500 mentőtiszttel válaszolt a helyzetre, további 170 mentőautót készenlétbe helyezve.

A Hezbollah vezetője, Haszan Naszrallah, korábban figyelmeztette követőit, hogy a mobiltelefonok veszélyesebbek az izraeli kémeknél, és arra szólította fel őket, hogy semmisítsék meg, temessék el vagy zárják el telefonjaikat, helyettük jelzőberendezéseket osztva ki. A robbanásokat követően a Hezbollah azt állította, hogy a támadást a Mosszad hajtotta végre, míg Izrael nem kommentálta az eseményeket.

Az ENSZ főtitkára, António Guterres, valamint az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosa, Volker Türk, független vizsgálatot követeltek a robbanások ügyében, hangsúlyozva, hogy a tömeges jelzőberendezés-robbanások sértik a nemzetközi emberi jogi és humanitárius jogot. Az Európai Unió külügyi főképviselője, Josep Borrell, kiemelte a polgári áldozatokat, és a nemzetközi közösség diplomáciai erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy megakadályozza a Hezbollah és Izrael közötti szélesebb konfliktust, amelynek súlyos következményei lehetnek mind Libanonra, mind Észak-Izraelre.

Joáv Galant izraeli védelmi miniszter szerdán úgy fogalmazott, hogy újabb szakaszába lépett az iszlám radikálisokkal szembeni háború, s a harcok súlypontja áthelyeződik Izrael északi, Libanonnal közös határának vidékére. Galant mindenek előtt a Hezbollahra utalt, amely a palesztinokkal való szolidaritásból támadja rendszeresen Izraelt.