Az Egyesült Államok nagykövete, David Pressman kritikája a Budapesti Fórumon

David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete, a Budapesti Fórumon beszélt, és kifejezte türelmük elvesztését a magyar kormánnyal szemben, megkérdőjelezve, hogy Magyarország valóban demokrácia-e.

Pressman rámutatott, hogy a demokrácia alappillérei – a civil társadalom és a szabad média – súlyos támadás alatt állnak, hivatkozva a Szuverenitásvédelmi Hivatal három vizsgálatára, amelyek a Transparency Internationalt, az Átlátszó független kiadót és a civil csoportokat érintik, amelyek az akkumulátorgyárak hatásait kérdőjelezik meg. Kritizálta a hivatal állítását, miszerint csak a kormányok küzdhetnek a korrupció ellen, kijelentve, hogy „A hivatal határozottan próbál valamit védeni, de az nem a magyar szuverenitás.”

Leírta a félelem légkörét, ahol az ellenvélemények célzott kampányokhoz vezetnek egyének ellen, példaként hozva fel Iványi Gábor esetét. Pressman megjegyezte a bírákra gyakorolt hűtő hatást, megjegyezve, hogy majdnem 3000 bíró látta a kollégáik által elszenvedett következményeket egy vele való találkozó után.

Pressman kiemelte Magyarország ellentmondásos álláspontját a NATO-n és az EU-n belül, amely országokkal, mint Oroszország és Kína, szövetkezik, miközben szembeszáll szövetségeseivel. Bírálta Orbán miniszterelnök orosz cselekedetekről alkotott érvelését és az amerikai kapcsolatokkal kapcsolatos koherens stratégia hiányát. Pressman számon kérte Orbán Viktort, amiért a magyar kormányfő Donald Trumpot támogatja az amerikai elnökválasztáson, és számon kérte rajta, hogy miért Oroszország és Kína mellett áll, miközben a NATO-t és az Európai Uniót kritizálja, annak ellenére, hogy ezeknek a szövetségeknek tagja.

Kijelentette, hogy „Az elmúlt 14 év korlátozott európai és amerikai szerepvállalása nem kommunikációs, hanem demokratikus válsághoz vezetett Magyarországon.” Pressman bírálta a magyar kormány képességét arra, hogy rendeleteken keresztül kormányozzon, megkerülve a parlamentet, és aggodalmát fejezte ki a szavak és cselekedetek közötti határvonalak elmosódása miatt a magyar politikai diskurzusban.

Pressman arra figyelmeztetett, hogy Magyarország cselekedeteinek következményei túlmutatnak a határain, mivel a kormány távolodását jelzi szövetségeseitől, miközben kihasználja támogatásukat. Megjegyezte, hogy Orbán egy adott amerikai elnökjelöltet részesít előnyben, ami tranzakciós nézetet sugall az amerikai-magyar kapcsolatokról, és hogy a Fidesz a novemberi választás eredményére teszi fel az Egyesült Államokkal való kapcsolatát.

Befejezésül hangsúlyozta, hogy szükség van egy erős, átlátható partnerségre Magyarország és az Egyesült Államok között, kijelentve, hogy „a retorika már nem csak szavakat jelent, hanem kijelöli a politikai cselekvés irányát.” Felhívta a szövetségeseket és partnereket, hogy szembesüljenek Magyarország helyzetének valóságával és határozottan reagáljanak. Az amerikai nagykövet szerint ideje lenne változtatni a Magyarországgal való kapcsolaton, és utalt arra, hogy a NATO-szövetségeseket szerinte Magyarország lejáratja, de Oroszországot és Kínát nem.