A Hezbollah elleni támadások és a magyar cég érintettsége
A Hezbollah kommunikációs eszközeinek eladásával kapcsolatban a magyar BAC Consulting Kft. neve merült fel, mint a tranzakció lehetséges közvetítője. A Telex szerint a bolgár kapcsolatot a cég csak elhomályosította, mivel a tényleges ügyletet a Norta Global Ltd. bonyolította le, amely egy norvég tulajdonos által alapított bolgár vállalat, és egy szolgáltató mellett 196 másik céggel van bejegyezve, projektmenedzsmentre összpontosítva, anélkül, hogy bármit is gyártana.
A BAC Consulting hivatalosan a Gold Apolloval szerződött, amely egy tajvani vállalat, de a bolgár Norta Global Ltd. végül a Hezbollahnak értékesítette a jelzőberendezéseket. A tajvani képviselet Magyarországon cáfolta, hogy a Gold Apollo termékei robbantak volna fel, és hangsúlyozták, hogy a cég főként Európában és Amerikában értékesít termékeket, nem Libanonban.
A magyar kormányzat Kovács Zoltán, a Nemzeti Kommunikációs Hivatal vezetőjének szavaival reagált az eseményekre, kijelentve, hogy az eszközök sosem voltak Magyarországon, és hogy a vállalkozások szabadságára hivatkozva kommentálta a helyzetet. Az Európai Unió vizsgálja, hogy Magyarország megsértett-e bármilyen szankciót a magyar cég lehetséges érintettsége miatt.
A BAC Consulting vezetője szerint a cég csak közvetítőként működött az eladásban. A bolgár cég által megszerzett eszközök végül a Hezbollahhoz kerültek, ami arra utal, hogy a budapesti BAC csak egy fedőszervezet lehetett a bolgár kapcsolat eltakarására. A magyar kormány tájékoztatása szerint az érintett cég "semmit sem kapott jutalékban a magyar kormánytól, és semmilyen engedélyt nem kért a kormánytól".
A Hezbollah által használt eszközök kedden robbantak fel, és Izrael hivatalosan nem kommentálta a támadást. A támadások során legalább 12 ember vesztette életét kedden és további 9 szerdán, ezrek pedig megsebesültek.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken ülésezik a libanoni robbantások miatt, amelyet Algéria kezdeményezett az arab országok nevében. Az izraeli védelmi miniszter, Joáv Galant bejelentette, hogy a háború az iszlám radikálisok ellen új szakaszba lépett, a figyelem a Hamászról a Hezbollahra irányul át a közelmúltbeli robbantások következtében. Az amerikai külügyminiszter, Anthony Blinken megjegyezte, hogy a robbantások zavarhatják az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti tárgyalásokat.