Árvízvédelmi intézkedések Magyarországon

Több mint 350 katona segíti az árvízvédelmi védekezést Magyarországon, ahol rekordmennyiségű víz érkezik a Duna felső szakaszára és a Lajtára. A Honvédelmi Minisztérium és az Országos Vízügyi Főigazgatóság közleményei szerint a védekezésre készülődnek a katonák és a vízügyi szakemberek.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter katonák kivezénylését rendelte el több vármegye megkeresésére, hogy segítsék az árvízvédelmi munkálatokat. A katonák Mosonmagyaróvár, Neszmély, Pilismarót településeken és a Lajta folyó mentén vesznek részt a védekezésben. A területvédelmi tartalékos állomány is bekapcsolódik a védekezésbe, és a korábban kijelölt bázislaktanyákban Győrben, Tatán és Szentendrén felkészülnek a katonák és technikai eszközök fogadására.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője, Siklós Gabriella szerint a vízügy több kollégája a következő pár órában és napban elindul a Dunához, és az állami védvonal Komáromig tart, amelyet napi 24 órában kell figyelni. A vasárnap esti előrejelzések alapján a legveszélyeztetettebb terület Mosonmagyaróvár, ahol a Lajta folyó vízszintje a valaha mért legmagasabb vízállást is megdöntheti.

Orbán Viktor miniszterelnök és Karácsony Gergely főpolgármester is felhívták a figyelmet az árvíz kritikus szakaszaira és a fővárosban várható harmadfokú árvízvédelmi készültségre. A Duna felső szakaszán és a Lajtán első- és másodfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el, és a Szigetközhöz is rekordmennyiségű víz érkezik.

A vízügyi szakemberek a Borisz ciklon miatt kiszámíthatatlan időjárási helyzetre készülnek, és folyamatosan figyelik az előrejelzéseket. A védekezéshez több mint félezer vízügyes szakembert vezényeltek az érintett területekre, és a Készenléti Rendőrség és a Honvédség is készen áll a beavatkozásra.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság Facebookon közzétett információi szerint a lakosság is segíthet az árvízvédelemben. Az önállóan védekező települések listáját az Észak-Dunántúli és a Közép-Dunavölgyi Vízügyi Igazgatóság területén található települések között találjuk, mint például Dömös, Esztergom, Gönyű, Hédervár, Lábatlan, Budakalász, Dunabogdány, Dunakeszi, Kismaros, Leányfalu, Nagymaros, Százhalombatta, Szentendre, Szob, Sződliget, Tahitótfalu, Vác, Verőce, Visegrád és Zebegény. A lakosságot arra ösztönzik, hogy a segíteni kívánt település honlapját vagy közösségi média oldalait keressék fel további információkért. Az érintett települések bővített listáját az OVF közösségi oldalán is közzétették, amelyek közé tartozik Dunaalmás, Nyergesújfalu, Süttő, Kisoroszi és Tass is. Azok, akik tevékenyen részt szeretnének vállalni a helyi védekezésben, keressék az adott település polgármesterét, aki a helyszínen tartózkodó műszaki irányítókkal szervezi a munkát és tájékoztat a teendőkről.