Árvízvédelmi intézkedések Magyarországon
Pintér Sándor belügyminiszter bejelentette, hogy Magyarországot jelentős árvízveszély fenyegeti, amely a Duna és a Lajta folyókon várhatóan eléri vagy meghaladja a 2013-as árvíz szintjét. A kormány felhatalmazta a Belügyminisztériumot az árvízvédelmi erőfeszítések megszervezésére, hangsúlyozva, hogy megakadályozzák a víz áttörését a folyópartokon.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) és az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) már megkezdte az előkészületeket, kijelölve azokat a területeket, ahol rendkívüli helyzetek, például gátak emelése vagy lakosok evakuálása válhat szükségessé. Pintér bizakodóan nyilatkozott, hogy az evakuáció nem lesz szükséges a hatékony árvízvédelemnek köszönhetően.
Az Európai Unió a Copernicus programon keresztül támogatja ezeket az erőfeszítéseket, amely valós idejű vízszint adatokat biztosít. A Magyar Honvédség körülbelül 17 000 személyzettel, járművekkel és helikopterekkel kész segíteni, és más szervezetek, mint a rendőrség és a tűzoltóság is készen állnak a segítségre.
Pintér felhívta a figyelmet a közösségi segítség lehetséges szükségességére, hasonlóan a 2013-as válaszreakcióhoz, arra kérve az állampolgárokat, hogy az OKF és az OVF hivatalos kéréseire várjanak a mozgósítással. Figyelmeztetett, hogy az összehangolatlan erőfeszítések további problémákat okozhatnak.
Ideiglenes víztározók nyitására lehet szükség, a kijelölt helyeket már azonosították Győr-Moson-Sopron megyében. Pintér arra kérte a tározók használóit, hogy haladéktalanul távolítsák el a berendezéseiket, mivel a jövőben nem garantálható a kivonásra való hozzáférés. Reményét fejezte ki, hogy gyorsan sikerül megfelelő védelmet kiépíteni, hogy a lakosoknak ne kelljen elhagyniuk otthonaikat.
Pintér Sándor dicsérte Magyar Pétert a gátaknál végzett homokzsákos munkájáért, mondván: „Mindenki azt a munkát végezze el, amivel a legnagyobb hasznot tudja nyújtani a társadalomnak. Én úgy érzem, hogy ő jelen pillanatban ezt végzi.”. A sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a kormány felhatalmazta a Belügyminisztériumot az árvízvédelmi erőfeszítések megszervezésére. Bizalmát fejezte ki, hogy a Duna menti településeken gyorsan és megfelelően kiépítik a védelmet, így az evakuálás nem lesz szükséges.
Pintér arra kérte a többi politikust, hogy kövessék Magyar példáját, anélkül, hogy beavatkoznának a szervezésbe vagy politizálnák a helyzetet, mondván: „a politikának a parlamentben a helye, a védekezésnek a Duna partján.”. Más politikusok, köztük Orbán Viktor és Vitályos Eszter is részt vettek az árvízvédelmi erőfeszítésekben. A katasztrófavédelmi hatóság jelentése szerint mobil gátakat és homokzsákokat telepítettek a Duna menti nyugati megyékben. Folyamatosan kommunikálnak az érintett önkormányzatokkal, és támogatást nyújtanak a katasztrófavédelmi tisztek és a vízügyi műszaki vezetők révén.
Amennyiben a lakosság védelmére intézkedések válnak szükségessé, a katasztrófavédelmi hatóság időben tájékoztatja a nyilvánosságot, és megszervezi az ideiglenes kitelepítéseket, a szállítást, a szállás biztosítását, valamint a későbbi visszatérést.