Áradások sújtják Kelet-Európát

Romániában az árvíz áldozatainak száma ötre emelkedett a keleti részen pusztító áradások következtében. A legújabb áldozatot Slobozia Conachiban, Galați megyében jelentették, ahol két tábor is felállításra került az evakuált személyek számára.

Romániában az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) jelentése szerint az új áldozatot korábban eltűntként tartották nyilván, és a hatóságok még egy személyt keresnek. Marcel Ciolacu miniszterelnök vasárnap látogatott el a faluba, hogy személyesen tekintse meg az evakuáltak számára felállított tábort. A Belügyminisztérium bejelentette, hogy Slobozia Conachiban és Pecheában 400 férőhelyes táborokat hoztak létre a lakóhelyüket elhagyni kényszerülő helyiek számára, ahol sürgősségi segítséget, élelmet és egészségügyi ellátást biztosítanak.

Slobozia Conachiban 30 katonai sátrat állítottak fel 200 ággyal és hálózsákokkal, amelyek fűtőberendezésekkel vannak felszerelve. A táborban két fürdőszoba, két konyhai konténer és egy egészségügyi központ található.

A Belügyminisztérium közleménye szerint több mint 5000 háztartást érintett a heves esőzés 28 településen hat moldvai megyében (Galați, Vaslui, Argeș, Bacău, Iași, Neamț) és Timiș megyében. Több fő- és megyei út továbbra is járhatatlan, a tűzoltók pedig mentési műveletekben és kúttisztításokban segítenek. A Román Hidrológiai és Vízgazdálkodási Országos Intézet (INHGA) több árvízriasztást adott ki 13 folyómedencére, köztük egy vörös riasztást a moldvai folyókra, amely hétfő estig érvényes.

Magyarországon több mint 500 szakembert vezényeltek ki a leginkább veszélyeztetett vízgazdálkodási hatósághoz árvíz esetére felkészülve. A Boris ciklon, amely a hétvégén érkezett 131 km/h-s széllökésekkel, számos tűzoltói beavatkozást igényelt, köztük vasárnapi károkat is. Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere "az évtized legnagyobb árvizét" jósolta, a vízszint várhatóan eléri az alsó rakpartot a következő keddig. Más városok, mint Győr, szintén forgalomkorlátozásokkal készülnek.

A vízgazdálkodási hatóság jelentése szerint a ciklon miatt rendkívül esős időjárás folytatódik a Duna vízgyűjtő területén, különösen az északkeleti Alpokban és a nyugati/északi Kárpátokban. A ciklon mozgása és fejlődése bizonytalan, potenciálisan meghaladhatja a előrejelzéseket.

Szlovákiában a Duna vízszintje várhatóan hétfőtől keddig tetőzik, a vízszint elérheti a 930 cm-t, amint azt Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter jelezte. Mobil árvízvédelmi rendszereket állítanak fel, és szombattól több mint 270 tűzoltói beavatkozás történt.

Ausztriában már árvíz sújtotta a területet, több mint 1100 háztartást kellett evakuálni, különösen Alsó-Ausztriában és Bécsben. A helyzet vasárnap reggel romlott, Alsó-Ausztria egész tartományát katasztrófa sújtotta területté nyilvánították. Pernkopf Stephan kormányzó szerint "a helyzet egyre rosszabb" a széles körű esőzések miatt. Bécsben házakat öntött el az árvíz, és az U4 és U6 metróvonalak szakaszait lezárták. Az osztrák előrejelzők szerint a vízszintek minden szeptemberi rekordot megdöntöttek, Manuel Kelemen a Puls24 TV-től "szinte példátlan" helyzetként írta le a történteket. Ausztria további áradásokra és földcsuszamlásokra számít, a nyugati részen komplikálja a helyzetet a súlyos havazás.

Lengyelországban Tomasz Siemoniak belügyminiszter a helyzetet "nehéznek" írta le, különösen azokban a területeken, amelyeket négy folyó vesz körül, ahol a vízszint két méterrel meghaladja a biztonságos határokat a délnyugaton. A helyi lakosok homokzsákokkal és szivattyúkkal készülnek, de a bizonytalanság továbbra is fennáll. Donald Tusk miniszterelnök nyugtatta meg a közvéleményt, hogy a helyzet "nem túl riasztó" és nem érinti az egész országot.

Romániában százakat evakuáltak az árvíz miatt, katonai hajókat és repülőgépeket vezényeltek ki a mentési műveletekhez. Marcel Ciolacu miniszterelnök hangsúlyozta az élet további veszélyeztetésének megelőzésének prioritását. Kelet-Romániában, különösen Vaslui és Galac megyékben, több mint 15 000 embert érintett az árvíz, a hatóságok az elmúlt 24 órában 28 településen avatkoztak be. Ciolacu sürgős támogatást rendelt el az árvízkárosultak számára, és a Belügyminisztérium ideiglenes táborokat hozott létre az elhelyezésükre.

A Cseh Köztársaságban a legmagasabb árvízriasztást hirdették ki 38 helyszínen. Prágában megerősítették az árvízvédelmet, és korlátozták a közönség hozzáférését a gátakhoz. Az állatkertet is bezárták az időjárás miatt. Több mint 250 000 háztartás maradt áram nélkül a vihar miatt, a legkritikusabb helyzet a keleti Morva-Sziléziai régióban van, ahol több mint 100 000 háztartás áram nélkül maradt. Az esőzés várhatóan hétfőig tart, ami miatt körülbelül 40 vasútvonalat, köztük egy kulcsfontosságú útvonalat Prága és Ostrava között, teljesen lezártak.