Újabb kínai akkumulátoripari beruházások várhatók Magyarországon

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kínai látogatása során tárgyalásokat folytatott az akkumulátor-újrahasznosító iparág vezető vállalataival, amelyek eredményeként új beruházások érkezhetnek Magyarországra.

A nemzetgazdasági miniszter és szakértői delegációja Pekingben járt, ahol kerekasztal-beszélgetést tartottak az akkumulátor-újrahasznosítás iparágának öt vezető cégével: Gotion High Tech, CNGR Advanced Material, Ganzhou Teng Yuan Cobalt, Hithium Energy Storage és Huanchuang (Xiamen) Technology képviselőivel. Emellett külön egyeztetések is zajlottak a GEM Co. Ltd. és a Jereh Csoport vezetőivel, valamint a Zhejiang Huayou Cobalt Co Ltd. feldolgozó üzemében is tettek látogatást.

A tárgyalások egyik fő célja az volt, hogy megvizsgálják a kínai vállalatok lehetséges magyarországi befektetéseit, és elősegítsék az elektromos közlekedéshez kapcsolódó ökoszisztéma fejlődését Magyarországon. A tárca hangsúlyozza, hogy fontos az újrafelhasználható technológiákra épülő „pre- és post-treatment” üzemek létrehozása, amelyek új lehetőségeket nyitnak az ágazat számára.

Az Európai Unió szigorú szabályozással rendelkezik az akkumulátorgyártás teljes körforgásos folyamatára. A 2023-ban elfogadott Akkumulátor-Rendelet értelmében a gyártók felelősek az akkumulátor hulladékok begyűjtéséért, és a rendelet meghatározza a begyűjtési arányokat is: 2023 végéig 45%, 2027 végéig 63%, míg 2030 végéig 73%.

Nagy Márton kiemelte azon cégekkel való kapcsolatfelvétel fontosságát, amelyek nem csak az akkumulátorok újrahasznosítását végzik, hanem a fenntartható és környezetbarát technológiák alkalmazását is támogatják. Magyarország és Európa számára is hiányzó iparágnak számít az akkumulátor-feldolgozás és az értékes nyersanyagok újrahasznosítása.

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy az elektromos közlekedés jelenti az európai ipar jövőjét, és ennek érdekében Magyarország, az EU soros elnökségét betöltve, új közösségi szintű akciótervet dolgozott ki. A terv a töltőinfrastruktúra fejlesztésére, a vásárlási támogatások bevezetésére és a használt akkumulátorok kötelező újrafeldolgozására vonatkozó javaslatokat fogalmaz meg.

Nagy Márton a tárgyalások során jelezte, hogy Magyarország élen jár a high-tech akkumulátorok előállításában, de az akkumulátor-feldolgozás és az értékes nyersanyagok újrahasznosítása még hiányzó iparágnak számít, és nem csak itt, hanem egész Európában is. Alapvető fontosságúnak nevezte, hogy az elektromos közlekedéshez kapcsolódó ökoszisztéma Magyarországon az elérhető legkorszerűbb és leggazdaságosabb technológiákra épülő „pre- és post-treatment” üzemek létrehozásával erősödjön tovább.