Az EP-különbizottság tényfeltárói a Pegasus-botrány által érintett uniós tagállamok közül korábban már jártak Lengyelországban, Görögországban, Cipruson, és felkeresték Izraelben a kémszoftvert gyártó cég (NSO) székhelyét is. 2021. júliusában került nyilvánosságra, hogy több mint 300 magyar állampolgár, köztük politikai aktivisták, újságírók, ügyvédek, vállalkozók telefonját törték fel a kémszoftverrel törvénytelenül.

A NAIH vizsgálatot indított, amely Péterfalvi Attila szerint nem tárt fel semmilyen illegális tevékenységet. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságában az üggyel kapcsolatban elhangzott információkat 30 évre titkosították.

A Népszava brüsszeli tudósítója szerint az PEGA-jelentésének készítője hamarosan bemutatja az uniós intézményeknek és az érintett tagállamoknak szóló, nem végleges ajánlásokat.

A magyar hatóságoknak azt javasolja, állítsák helyre a független felügyeleti szerveket és hajtsák végre az Emberi Jogok Európai Bírósága által hozott ítéletet, amely megállapítja, hogy a NAIH nem képes ellátni a kémprogramok használatának független felügyeletét.

fotó: Varga Judit Facebook-oldala