Azt írták, hogy az Európai Bizottság decemberi döntése a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról a jelenleg futó csereprogramokat nem érinti. A kormány a márciusi határidőig folyamatosan egyeztet a felsőoktatást érintő források további zavartalan biztosításáról - tették hozzá.

"Magyarország minden vállalását teljesítette, így nem fogadja el az Európai Bizottság azon döntését, amely a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok és az általuk fenntartott egyetemek direkt uniós pályázatokból való diszkriminatív kizárását tartalmazza. Ennek tisztázására, hasonlóan más uniós forrásokhoz 2023. március 16-ig kerül sor"

- olvasható a közleményben.

Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter hétfőn az RTL Híradónak nyilatkozva elmondta,

„nagyon bízik abban, hogy csak félreértésről van szó, és az Európai Bizottság valójában nem a magyar diákokkal akarja megfizettetni a magyar kormánnyal esetleg fennálló vitájának a költségét”.

Elmondása szerint a tárgyalásokon

„hivatalosan soha nem volt szó arról, hogy kockázatosnak tartaná az Európai Bizottság, hogy aktív politikusok részesei közérdekű alapítványok kuratóriumának”.

Természetesen meg fogják keresni az EB-t, és leülnek velük tárgyalni erről.

Ennek előzménye, hogy lapinformációk szerint nem kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek, vagy amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn.

Nem kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek vagy amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn - értesült a Népszava.

Az Európai Bizottság illetékes főigazgatóságai tavaly év végén levélben közölték a döntést a testület szolgálataival és a pénzek kezelésével megbízott nemzeti hatóságokkal.

A TILTÁS A 2022. DECEMBER 15. UTÁN ELBÍRÁLT PÁLYÁZATOKRA VONATKOZIK.

Ahogy a portál emlékeztet, hazánkban 21 alapítványi egyetem működik, amelyek többsége az elmúlt időszakban komoly támogatásokat kapott az Európai Uniótól - írta meg a Frisshirek.hu.

Ezek után a Frisshirek.hu arról tudósított, hogy négy ellenzéki párt, a DK, a Jobbik, a Momentum és az LMP is felemelte a szavát az ellen, hogy az alapítványi irányítású egyetemek kuratóriumaiban politikusok is részt vesznek.


Törvényjavaslatot nyújt be a Demokratikus Koalíció, a Jobbik kéri, hogy minél előbb kerüljenek vissza állami fenntartásba az egyetemek! A Momentum uniós képviselői levélben kérlelik az Európai Bizottságot. Az LMP pedig az összeférhetetlenségi szabályok kialakítását kezdeményezi.

Az MSZP levélben fordul Csák János felsőoktatásért felelős miniszterhez, hogy azonnal kezdjen tárgyalásokat az Európai Bizottsággal, keressen megoldást arra, hogy Magyarország ne veszítse el az Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogram, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram nyújtotta lehetőségeket, forrásokat - olvasható a Kunhalmi Ágnes által kiadott közleményben.