Hazánkban jelen pillanatban törvényi keretrendszer szabályozza a prostitúciót, az Európai Parlament jelentése szerint ez azonban a bűnözés melegágyának tekinthető szerte a világon, tehát az engedélyekkel ellentétben sokkal inkább a prostitúció megszüntetésére lenne szükség. Ezt pedig a prostituáltak dekriminalizálásával, és a kuncsaftok, illetve a közvetítők kriminalizálásával szeretnék elérni. 

Nem meglepő, hogy ezt a megoldást sem az EP képviselői, sem a szexmunkások képviselete nem tartja járható útnak, hiszen bárminemű ezzel kapcsolatos szigorítás vagy tiltás csak ronthat mind az egészségügyi, mind pedig a közbiztonsági helyzeten.

Tendenciák a Covid és a gazdasági válság után

A világjárványt követő gazdasági válság beköszöntével hazánkban is egyre többen választották a prostitúciót akár főállásban, akár mellékkeresetként. Földi Ágnes, a Szexmunkások Érdekvédelmi Egyesületének elnöke lapunknak elmondta, hogy az elmúlt egy évben ugrásszerűen nőtt a prostituáltak száma a nők és a férfiak körében is. Megannyi esetről tud, ahol a tisztességes, bejelentett állás mellett hétvégi pluszmunkaként űzik az ősi mesterséget.

Mint elmondta, nem lehet csodálkozni ezen a tendencián, hiszen mostanság sokan még olyanok is kilátástalan helyzetbe kerültek, akiknek eddig szilárd megélhetésük volt. Elég csak egy válás, egyedül maradni egy vagy több gyermekkel, esetleg albérletbe kerülni. Minden megváltozott élethelyzet az eddigieknél sokkal súlyosabb terhet ró az egyénre, melyek számtalan esetben megoldhatatlanná válnak. A végeredmény pedig nem más, mint áruba bocsátani azt, ami még megmaradt: a testet.

Földi Ágnes szerint elgondolkodtató az a tény is, hogy ma már egyre több férfi is megtalálható a prostituáltak között, ami nem véletlen, hiszen akár egyetlen óra alatt megkereshetik azt az összeget, ami egyébként egy bejelentett állással csak több nap alatt jönne össze.

Ellenőrizhetetlenség a digitális világban

Az egyik legnagyobb online platform tulajdonosa szerint az elmúlt egy évben több, mint 30%-kal nőtt az oldal kínálati regisztrációja, melyek mindegyike kivétel nélkül üzleti alapú szexszolgáltatást nyújt.

Az internetes oldalak megléte lehetőséget biztosít arra, hogy valaki akár a saját otthonában prostituálódjon. ez azonban amellett, hogy kényelmes és talán költséghatékony megoldást kínál a szexmunkások számára, lehetetlenné teszi az egészségügyi szűrések ellenőrzését és az aktusban résztvevők személyi biztonságát.

Futtatás vagy albérletkiadás?

Az otthon végzett szexmunka azonban meglehetősen veszélyes terep lehet annak is, aki bérbe adja ilyen célra a lakását, hiszen az abban végzett szexmunka szintén tilos, a BTK szerint a futtatás keretei közé esik és büntethető. A büntetőtörvénykönyv 201-es paragrafusa szerint az, aki - akár albérleti szerződés mellett - épületet vagy egyéb helyet prostitúció céljára bocsát, 3 év letöltendőt is kaphat, a borbélyház működtetéséért pedig akár öt évet is ülhet a figyelmetlen ingatlantulajdonos.

Dr. Juhász Viktor ügyvéd szerint meglehetősen nehéz bizonyítani azt a tényt, hogy nem tudtuk, mi folyik az általunk kiadott ingatlanban. Jó esetben, ha jóhiszeműen jártunk el, és a megnövekedett vendégforgalom miatt a lakók panaszt tesznek, van esélyünk azonnal feljelentést tenni és megszüntetni a bérleti szerződést, de mindenképp érdemes jól átgondolt, közjegyző előtt is aláírt papírral kiadni az ingatlant annak érdekében, hogy megkíméljük magunkat a vádaktól és a kellemetlenségektől. 

„Senki sem születik prostituáltnak”

Kiss Eszter pszichológus szerint a prostitúció jelen pillanatban az egyik leggyorsabb pénzkereseti lehetőség. Egyrészt pillanatok alatt regisztrálni lehet bármely ezzel foglalkozó platformra, és a prostituált máris maga osztja be a munkaidejét, valamint egyénileg szabhatja meg a szolgáltatás díjazását is. Szerinte sem véletlen tehát, hogy az egzisztenciális ugráshoz vagy fennmaradáshoz egyre többen választják ezt a megoldást.

Dr. Frank Farley pszichológus és munkatársai szerint a prostituáltak és szexmunkások 65%-nál PTSD, azaz poszt traumás stressz szindróma alakul ki. Ezek tünetei a depresszió, az álmatlanság, az érzelmek tompasága.

Kiss Eszter továbbá arra is felhívja a figyelmet, hogy abban a pillanatban, amikor egyesek álnevet vagy művésznevet használnak a prostitúció során, sérül az identitásuk, hiszen nem lehetnek többé önazonosak, ami szintén a depresszió egyik melegágya.

Láthatatlan emberek

Ők lesznek azok, akiknek csupán testük lesz, lelkük nem. Hiszen a kuncsaft a lelki megéléseikkel nem törődik, nem ezért fizet. Maga a szexualitás azonban intimitást jelent, és ez az életforma valóban testi és lelki kizsákmányoláshoz vezet. Ezek együttes folyamata pedig súlyos önértékelési zavarokat eredményez.

Kiss Eszter arról is beszélt lapunknak, hogy a prostitúció nem egy olyan munkakör, melyet letesz az ember a munkaidő végeztével. Sejtszinten rágja bele magát az ember személyiségébe, és ha fel is hagy ezzel a pénzkereseti lehetőséggel, az emlékbetörések hosszú időn keresztül, akár az egész életen át is elkísérhetik a szexmunkást. Épp ezért nem meglepő, hogy alkoholhoz és drogokhoz nyúlnak, hiszen az érzelmi elnyomást, az időközben kialakult önutálatot valamivel csökkenteniük kell.

“Egyéb, máshova nem sorolható szolgáltatási foglalkozású”

Ezzel az elnevezéssel vállalkozhat a szexmunkás, így a szolgáltatásának ellenértékéért adóznia is kell. Ugyanezen elnevezés alatt van például az úszómester, a gyepkezelő, vagy az iszapkezelő is, így valóban lehetetlen pontos statisztikát találni arról, hány prostituált fizet adót vagy vesz részt az egyébként kötelező szűrővizsgálatokon.  

Egy dolog azonban tisztán látszik. Első vagy utolsó mentsvárként aggasztóan sokan kínálják fel a testüket másnak anyagi ellenszolgáltatásért cserébe Magyarországon, még akkor is, ha tisztában vannak a döntésük egészségügyi és mentális veszélyeivel.