A holodomor ukrán szó, magyarra fordítva éhínséget jelent. A 90 éve történt esemény még a most zajló háborút beleszámítva is az ukrán nép történetének legnagyobb katasztrófája: közvetlen halálos áldozatainak számát 3 és 8 millió közé teszik. Fő okozója nem természeti katasztrófa volt, hanem a kommunista diktátor, Sztálin 1928 és 1932 között megvalósított első ötéves terve.
Mint ahogy ma is Ukrajna látja el a fél világot gabonával, akkoriban is a Szovjetunió éléskamrájának számított. Vagyis elvben bőséggel lett volna ennivaló, csakhogy a hatóságok minden falatnyit begyűjtöttek állig felfegyverzett martalócok felügyelete mellett. Minden parasztot, aki ellenállt, deportáltak, ami több fegyveres felkeléshez vezetett. Emiatt a szovjet rezsim semmilyen élelmiszert nem juttatott vissza az ukránoknak.
Az éhezés olyan brutális mértékű volt, hogy az emberek bármit megettek:
– állt az egyik titkos jelentésben, de 28 emberevési esetet is jelentettek, ami nyilván csak a jéghegy csúcsa volt.
Az ukrán elnök az éhínség emléknapján fontosnak nevezte, hogy az orosz dominanciájú Szovjetunió által elkövetett népirtásként emlékezzenek meg az akkor történtekről.
– jelentette ki beszédében Volodimir Zelenszkij, aki a tömeges kiéheztetést Oroszország Ukrajna elleni jelenlegi inváziójához hasonlította, amelynek során közszolgáltatási és gabonaexporthoz használt létesítményeket támadnak.
– fogalmazott az ukrán államfő, aki szerint Moszkva akkori és mostani célja is ugyanaz: megtagadni az ukrán nép létjogosultságát.
Fotó: MTI/EPA/Oleh Petraszjuk