Nagyvállalatok visszavonulása a sokszínűségi programoktól

Az Amazon és a Meta jelentős változtatásokat hajtanak végre sokszínűségi és befogadási programjaikban, a politikai és jogi kockázatokra hivatkozva. A lépések részei annak a szélesebb trendnek, amelyben több nagyvállalat is visszafogja vagy megszünteti hasonló kezdeményezéseit.

Az Amazon a közelmúltban bejelentette, hogy felülvizsgálja és leállítja egyes sokszínűségi és befogadási programjait, a politikai nyomás hatására. A vállalat célja, hogy a folyamatot 2025 végéig befejezze, és inkább a bizonyított eredményekkel rendelkező programokra összpontosítson. Az Amazon fenntartja az affinitási csoportjait, amelyek többek között a nők, a fekete bőrű munkavállalók és a katonai veteránok érdekvédelmére alakultak.

A Meta szintén visszavonja sokszínűségi és befogadási programjait, jogi és politikai kockázatokra hivatkozva. Az alkalmazottakhoz intézett belső levelében a Meta kifejti, hogy teljesen eltörli az ilyen DEI-szabályozásait, többek között a beszállítók kiválasztására, alkalmazására és képzésére vonatkozó irányelveket is. A vállalat továbbra is sokszínű munkatársakat keres, de megváltoztatja a jelenlegi megközelítését, amely a sokszínű jelöltek köréből igyekszik kiválasztani a dolgozókat.

Több más nagyvállalat, köztük a Walmart és a Boeing is bejelentette, hogy visszafogja vagy megszünteti sokszínűségi kezdeményezéseit. A JPMorgan Chase és a BlackRock pénzügyi cégek pedig kivonultak az éghajlatváltozás kockázataira fókuszáló csoportokból, miután a republikánusok célkeresztbe vették őket a woke aktivizmus vádjával.

Az Amazon weboldaláról eltávolították a "Feketék méltányossága" és az "LMBTQ+ jogok" című speciális részeket, és ezeket egyetlen bekezdésbe foglalták össze a sokszínűségről, méltányosságról és befogadásról. A változások hátterében a sokszínűségi programok ellen irányuló politikai nyomás állhat, amelyet egyes kritikusok azzal vádolnak, hogy diszkriminálják a fehér munkavállalókat.

A sokszínűséget, egyenlőséget és befogadást célzó kezdeményezések közül sokat a Black Lives Matter tüntetések után vezettek be, amelyek 2020-ban robbantak ki George Floyd meggyilkolása után.

Elon Musk és Donald Trump más szövetségesei éppen ezen a héten mondták azt, hogy a DEI-programok akadályozzák a Los Angeles-i erdőtüzekre adott reakciókat.