Fizikailag védett kerékpársávok épülnek Budapest főútjain

Budapest főútjain hamarosan fizikailag védett kerékpársávok épülhetnek uniós támogatásból, miután a BKK pályázata kedvező elbírálást kapott.

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) sikeres uniós pályázatának köszönhetően a Nagykörúton, az Üllői úton és a Váci úton is fizikailag védett bringasávok épülhetnek. A Nagykörúton mindkét oldalon kialakítandó kerékpársávokat egy többfunkciós sáv választja majd el a gépjárműforgalomtól, amely rakodásra és megállásra is használható lesz.

Az Üllői úti és Váci úti fejlesztések keretében szintén fizikailag védett kerékpársávokat hoznak létre, amelyek az Üllői út esetében a Nagyvárad térnél, a Váci út esetében pedig a Lehel térnél kapcsolódnak a korábbi években már kialakított sávokhoz.

A Nagykörút fejlesztéseinek célja Pest főútjának zöldítése és humanizálása, valamint a biztonságos közlekedés feltételeinek javítása. A tervezésbe bevonták a budapestieket, csaknem 10 ezren töltötték ki a nagykörúti kérdőívet, és a vélemények figyelembevételével helyszíni kitelepüléseket is szerveznek. A kivitelezési tervek a Nagykörúton 2026 negyedik negyedévére, az Üllői úton 2026 második felére, a Váci úton pedig 2025 végére készülhetnek el.

A Fővárosi Önkormányzat és a BKK elkötelezetten dolgozik a TOP Plusz, az IKOP Plusz és az RRF-pályázatok előkészítésén, további támogatási kérelmeket is benyújtottak, amelyek elbírálása még folyamatban van. A fejlesztési tervek között szerepel az átfogó klímaadaptációs és közterület-megújítási program megvalósítása, a trolibuszhálózat bővítése, az új CAF-villamosok forgalomba állítása, az észak-pesti és a dél-budai villamoshálózat összekötése, a Váci út és a Bajcsy-Zsilinszky út rehabilitációja, a Nyugati tér megújítása, a kisföldalatti felújítása és meghosszabbítása, a 3-as villamos és a 42-es villamos meghosszabbítása, valamint az Id. Antall József rakpart és az Erzsébet híd alatti terület átépítése.

Az Európai Unió fejlesztési kereteiből megszerzett milliárdokat Budapest zöldítésére, szolidárisabbá és szabadabbá tételére kívánják felhasználni. A kormányzati elvonások miatt a fővárosnak alig marad saját forrása fejlesztésekre, így az uniós támogatás különösen fontos. Karácsony Gergely szerint a kormány költségvetése az önkormányzatok ellen folytatott pénzügyi háború része, amely drasztikusan növeli az önkormányzatok saját forrásaira kivetett sarcokat.