Az EU gazdasági versenyképességének kihívásai

Az Európai Bizottság jelentéstervezete szerint az EU gazdasági versenyképessége gyengül, amit a magas energiaárak, a képzett munkaerő hiánya és a bürokrácia okoz.

Az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki az EU gazdasági versenyképességének csökkenése miatt, amelyet a strukturálisan magas energia- és villamosenergia-árak sújtanak. Ezek az árak két-háromszor magasabbak, mint az Egyesült Államokban, ami jelentős hátrányt jelent az európai vállalkozások számára.

A jelentéstervezet szerint az Európában alapított "unikornis startupok" egyharmada 2008 és 2021 között külföldre költözött, túlnyomó többségük az Egyesült Államokba. Ez a tendencia tovább csökkenti Európa üzleti vonzerejét, miközben a világ 50 legnagyobb technológiai vállalata közül mindössze négy európai.

Az Európai Bizottság február végén jogalkotási javaslatot tervez benyújtani a jelenlegi gazdasági kihívások kezelésére. A jelentés szerint az európai termelékenység elmarad az Egyesült Államokétól, de jobb, mint az Egyesült Királyságé és Japáné.

A képzett munkaerő hiánya és a túlburjánzott bürokrácia további akadályokat jelentenek az európai egységes piac teljes potenciáljának kiaknázásában. Markus Ferber, a CSU gazdaságpolitikusa szerint a jelentéstervezet ébresztő felhívás a cselekvésre, és a versenyképesség kérdésének a jövőben a Bizottság munkáját átható vezérfonalnak kell lennie.

A jelentés kiemeli, hogy az EU gazdasági nyitottsága miatt különösen sérülékeny a globális kereskedelmi és geopolitikai feszültségekkel szemben. Az EU gazdaságának versenyképessége szenved a strukturálisan magas energia- és villamosenergia-árak miatt.