Az Egyesült Államok szankciókat vezetett be a szerbiai olajtársaság ellen

Az Egyesült Államok szankciókat vezetett be a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) ellen az orosz tulajdonosi háttér miatt, ami újabb feszültségeket okozhat a nyugat és Belgrád között.

Az amerikai Pénzügyminisztérium Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) döntött a szankciók bevezetéséről a NIS ellen, mivel a vállalat többségi tulajdonosa az orosz Gazpromnyeft, amely már szerepel az amerikai szankciós listán. Washington felszólította Szerbiát, hogy vonja ki az orosz tőkét és érdekeltséget a NIS-ből, és minderre 45 napos határidőt szabott, amely február 25-én jár le.

A szerb nemzeti olajtársaság tulajdonosi struktúrája szerint 50 százaléka a Gazpromnyeft kezében van, további 6,15 százalékot birtokol a Gazprom, míg a szerb állam 29,87 százalékkal rendelkezik. A fennmaradó részen kisrészvényesek osztoznak.

Aleksandar Vučić szerb elnök hangsúlyozta, hogy Szerbia felelősségteljesen és komolyan fog reagálni a szankciókra, ugyanakkor hozzátette, hogy Szerbia semmilyen olyan lépést nem tett, amellyel ezt a helyzetet előidézte volna. Vučić kiemelte, hogy Szerbia nem avatkozott be a nagyhatalmi konfliktusokba, és mindentől távol maradt. Az amerikai szankciók hatása a NIS működésére és Szerbia gazdaságára egyelőre kiszámíthatatlan.

Az Egyesült Államok újabb szankciókat jelentett be Oroszország ellen, amelyek az olajipart és annak kulcsszereplőit, például a Gazpromnyeft és a Szurgutnyeftyegaz cégeket is érintik. A lépés hatására a nyersolaj ára rövid időn belül majdnem 5%-kal emelkedett, de azóta korrigált.