Litvánia és a NATO fokozott óvintézkedései az orosz árnyékflotta miatt

Litvánia és a NATO fokozott óvintézkedéseket tesznek az orosz árnyékflotta és a közelmúltbeli szabotázsgyanús incidensek miatt a Balti-tengeren.

Litvánia kormánya bejelentette, hogy fokozza a Lengyel-Litván (LitPol) interkonnektor védelmét az orosz elektromos hálózatról való leválás előtt, amely az ország villamosenergia-ellátásában játszik szerepet. A közelmúltban történt balti-tengeri szabotázsgyanús incidensek és az orosz árnyékflotta aktivitása miatt van szükség a fokozott védelemre.

A védelmi feladatokat a tavaszig működő magánbiztonsági cég helyett az állami Közbiztonsági Szolgálat veszi át, amely tapasztalatával garantálja a kritikus infrastruktúrák hatékonyabb védelmét. Litvánia egy hónapon belül leválik az orosz energiahálózatról, és a kormány szerint minden lehetséges forgatókönyvre felkészültek, beleértve az összekötők nélküli működést is.

A NATO két hajót küld a Balti-tengerre, hogy ellenőrizze az orosz árnyékflotta mozgását, amely adatszolgáltatás és szakhatósági ellenőrzés nélkül közlekedik a térségben. Finnország is növeli aktivitását a térségben az árnyékflotta miatt, mivel régóta aggasztják az árnyékflotta környezetre és tengerbiztonságra gyakorolt káros következményei.

Egy 99 ezer tonna üzemanyagot szállító tankhajónak nyújtottak pénteken segítséget a német hatóságok. Berlin szerint az Oroszország által üzemeltetett, a szankciók megkerülésére szolgáló "árnyékflotta" egyik szállítójárművéről van szó. A vészjelzést leadó, 274 méter hosszú, panamai zászló alatt hajózó, irányíthatatlanná vált Eventin pénteken egy ideig kis sebességgel sodródott a Balti-tenger parti vizeinél, Rügentől északra.

Annalena Baerbock német külügyminiszter azzal vádolta meg Oroszországot, hogy "nemcsak az Ukrajna elleni agresszióval, de a lepusztult olajszállító hajóival is veszélyezteti Európa biztonságát". Aljas módon, rozsdás olajszállítókat használva Vlagyimir Putyin nemcsak megkerüli a szankciókat, de a Balti-tengeri turizmus leállásához is hozzájárul - panaszolta a német külügyminiszter. Baerbock emlékeztetett, hogy az EU eddig már csaknem 80, az orosz árnyékflottához tartozónak minősített hajó ellen rendelt el szankciókat.

Pénteken Elina Valtonen finn külügyminiszter jelentette be: a NATO két hajót küld a Balti-tengerre azért, hogy ellenőrizze Oroszország víz alatti infrastruktúráját és kövesse az orosz "árnyékflotta" - vagyis adatszolgáltatás és szakhatósági ellenőrzés nélkül közlekedő hajók - mozgását a térségben.

Hétfőn a brit vezetésű közös expedíciós erők bejelentették, hogy fokozzák a Balti-tenger víz alatti infrastruktúrájának felügyeletét a nemrég jelentett incidensekre válaszul. December végén meghibásodott a Finnországot Észtországgal összekötő, Estlink 2 nevű tengerfenéki villamos vezeték, szabotázs gyanúja merült fel.

A litván kormány szerint nincs olyan forgatókönyv, amelyben az ország áram nélkül maradna, és az esetleges provokációk, incidensek ellenére a BRELL rendszer lekapcsolása elkerülhetetlen.