Grönland függetlenségi törekvései és az Egyesült Államok érdeklődése
Múte B. Egede, Grönland miniszterelnöke, hangsúlyozta, hogy Grönland nem akar dán vagy amerikai lenni, hanem saját identitását kívánja megőrizni, miközben kész tárgyalni az Egyesült Államokkal.
Múte B. Egede, Grönland miniszterelnöke, a közelmúltban kifejtette, hogy Grönland nem kíván sem dán, sem amerikai lenni, hanem saját identitását szeretné megőrizni. Ezt a kijelentést Koppenhágában tette, miután találkozott a dán nemzetközösség vezetőivel.
Egede kész tárgyalni Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel, bár eddig még nem került sor közvetlen kommunikációra. Trump korábban jelezte, hogy az Egyesült Államok szeretné ellenőrzése alá vonni Grönlandot, és nem zárta ki a gazdasági vagy katonai nyomásgyakorlást sem.
Trump kijelentette, hogy Grönlandnak az Egyesült Államok részévé kell válnia, hogy a nemzetbiztonságot biztosítsa, és megvédje a kínai és orosz fenyegetésektől. Nem zárta ki, hogy katonai erővel szerezze meg a Dánia autonóm területeként működő, 57 ezer lakosú Grönlandot, amely a világ legnagyobb szigete.
Grönland célja, hogy nagyobb mozgásteret kapjon a külpolitikában, és függetlenedjen Dániától, de nem kívánja megszakítani a kapcsolatot Dániával. A dán külügyminiszter, Lars Lokke Rasmussen, elismerte Grönland függetlenségi törekvéseit, de hangsúlyozta, hogy nem támogatják, hogy Grönland az Egyesült Államok tagállamává váljon.
Egede, amikor a dán-grönlandi kapcsolatokról kérdezték, úgy fogalmazott: „Több dolog is összeköt bennünket, de az a vágy, hogy a saját magunk urai legyünk, mindenki számára érthető a világon.”
Grönland 1953-ig dán gyarmat volt, jelenleg félautonóm terület, amely saját kormányzattal rendelkezik. Az Egyesült Államok katonai jelenléte már most is jelentős a szigeten, de a közelmúltban közölték, hogy nem tervezik növelni azt.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök találkozót kért Trumptól, de nem biztos, hogy erre a beiktatás előtt sor kerülhet. Frederiksen szerint Grönland jövőjéről a sziget lakóinak kell döntenie.
„Nyitottak vagyunk tárgyalni az amerikaiakkal arról, hogyan tudnánk esetleg még szorosabban együttműködni, hogy az amerikai óhajok teljesüljenek” – tette hozzá Lars Lokke Rasmussen.
Az Európai Unió már korábban jelezte, hogy megvédi Grönlandot az esetleges amerikai nyomásgyakorlással szemben.
A stratégiai fontosságú, ásványi kincsekben gazdag sziget északi részében az Egyesült Államok katonai támaszpontot működtet.