A Mars fenséges látványa: ritka megfigyelési lehetőség

Január 12-én a Mars földközelbe kerül, majd január 16-án oppozícióba lép a Nappal, ami különleges megfigyelési lehetőséget biztosít az égbolt szerelmeseinek.

A Mars január 12-én ér földközelbe, és négy nappal később, január 16-án oppozícióba kerül a Nappal. Ez azt jelenti, hogy a bolygó a Nappal átellenes oldalon helyezkedik el az égen, ami a legjobb megfigyelési körülményeket biztosítja.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleménye szerint a Mars egész hónapban fenséges látványt nyújt, akár szabad szemmel, akár távcsővel tekintünk rá. A következő hasonló megfigyelési lehetőség csak 2029-ben lesz.

Január 12-én a Mars majdnem olyan fényes lesz, mint az égbolt legfényesebb csillaga, a Szíriusz. Ezen kívül különleges együttállások is megfigyelhetők: január 13-án a Mars, a telihold és a Pollux együttállása, valamint január 17-én a Mars és az Ikrek csillagkép két fényes csillaga, a Pollux és a Castor egy vonalban lesz látható.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló számos programot szervez, hogy minél többen láthassák távcsővel is a Mars felszínének részleteit.

A Mars oppozíciós ciklusa során az igazán nagy oppozíciók 15-17 évente következnek be, a jelenlegi kisebb oppozíció január 16-án lesz.

Január 12-én a Mars 19:00-kor 25 fokkal a keleti horizont felett, éjfél után pedig 67 fok magasan lesz látható.

A jelenségről és annak megfigyeléséről további részletek olvashatók a Svábhegyi Csillagvizsgáló honlapján.