Az amerikai egészségbiztosító vezérigazgatójának meggyilkolása és a nyomozás új fejleményei

Brian Thompsont, a UnitedHealthcare vezérigazgatóját szerdán New Yorkban agyonlőtték. Az eset nagy felháborodást keltett az amerikai társadalomban, és új nyomok segíthetnek az elkövető azonosításában.

Brian Thompsont, a UnitedHealthcare vezérigazgatóját szerdán New Yorkban az utcán lőtték le. Az elkövetőt még nem sikerült azonosítani, de a helyszínen talált töltényeken üzenetek voltak, amelyek a biztosítóval kapcsolatos panaszokra utalhatnak. A "delay", "deny" és "defend" szavak a biztosító taktikáira utalhatnak, amelyekkel próbál kibújni a kezelések kifizetése alól.

A támadó tapasztalt fegyverhasználó lehetett, de nem profi bérgyilkos, mivel mobiltelefon volt nála, és túl távolról tüzelt. Az eset után százezrek ünnepelték a gyilkosságot, mivel sokan elégedetlenek az amerikai egészségügyi rendszerrel és különösen a UnitedHealthcare gyakorlataival.

A gyilkosság pillanatát egy térfigyelő kamera rögzítette a maszkot és kapucnis kabátot viselő tettesről, akinek mozgását a városban további kamerák segítségével azonosították. A rendőrség szerint a gyilkos a helyszínről kerékpárral távozott a közeli Central Park irányában, majd egy későbbi felvételen is feltűnik, miután elhagyta a városi parkot.

A rendőrség egy fotót szerzett a gyilkosról, amelyet egy belvárosi hostel recepcióján készítettek, így rendelkezésre áll maszk nélküli fotó is. A gyilkosság reggelén a férfi egy nagy amerikai kávézólánc közeli üzletében várakozott, és az ott vásárolt kávé kidobott papírpoharáról, valamint nyálmintából próbálnak kinyerni ujjlenyomatot és DNS-mintát.

A hatóság azt is közölte, hogy a feltételezés szerint a férfi egy héttel a merénylet előtt érkezett New Yorkba Atlantából egy menetrend szerinti buszjárattal. A helyszínen találtak egy eldobható telefont és egy vizes palackot is, amelyek segíthetnek az elkövető azonosításában.

Brian Thompsont csalással és bennfentes kereskedelemmel vádolták meg, amiért részvényeit eladta egy vizsgálat előtt. Az ügy még folyamatban van, és súlyos büntetéssel járhatott volna számára.

A UnitedHealthcare a világ 8. legnagyobb vállalata, és az USA legnagyobb egészségbiztosítója. A cég jelentős bevételt és nyereséget ért el, de eljárásai miatt sok kritikát kapott, különösen az algoritmusok etikátlan használata miatt. Az ilyen algoritmusok gyakran indokolatlanul tagadják meg a kezelések kifizetését, ami sok beteg számára anyagi terhet jelent.