Románia elnökválasztásának érvénytelenítése: reakciók és következmények

A román alkotmánybíróság döntése, amely érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, jelentős politikai feszültséget okozott Romániában. A döntés hátterében külföldi beavatkozás áll, amelyet a Legfelsőbb Védelmi Tanács állapított meg.

A döntés háttere és következményei

A román alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét, és elrendelte a teljes választási folyamat megismétlését. A döntés hátterében a Legfelsőbb Védelmi Tanács megállapítása áll, miszerint a választás eredményét nemzetbiztonságot veszélyeztető külföldi beavatkozás befolyásolta.

A CSAT dokumentumai szerint Oroszország támogathatta Călin Georgescu kampányát, amelyet rejtett finanszírozás és kiberhadviselés övezett. A kampány során több mint 25 ezer TikTok-fiókot aktiváltak, amelyek közül sokat már 2016 óta alvó állapotban tartottak.

Politikai reakciók

Calin Georgescu, az elnökválasztás első fordulójának győztese, államcsínynek nevezte a döntést, és a demokrácia lábbal tiprásáról beszélt. Szerinte a román nép jogait követeli, és a korrupt rendszer lepaktált az ördöggel.

Elena Lasconi, második fordulós elnökjelölt, szintén a demokrácia sérüléséről beszélt, és úgy véli, hogy folytatni kellett volna a szavazást.

Klaus Iohannis román elnök hangsúlyozta, hogy az alkotmánybíróság döntése kötelező, és az új kormánynak kell kitűznie az új választások időpontját.

Marian Enache, az Alkotmánybíróság elnöke szerint a teljes választási folyamatot újra kell kezdeni, beleértve a jelöltek aláírásgyűjtését és az új választási kampányt.

Catalin Fenechiu román szenátor szerint legkorábban 2025 márciusában kerülhet sor az új elnökválasztásra, mivel az új kormány 75 napnál tovább nem halaszthatja az új választás kiírását.

A diaszpóra szerepe

A diaszpórában zajló szavazást leállították, miután az Alkotmánybíróság érvénytelenítette az első fordulót. Az elnökválasztás első fordulójában a külföldön élő románok körében Georgescu a szavazatok 43,3 százalékát szerezte meg, szemben Lasconival, aki 26,8 százalékot kapott. Ez azért nagyon fontos, mert a diaszpóra körülbelül 2019-ig az Európa-párti román pártok bázisának számított, most viszont ez nagyon erőteljesen megváltozott.

Az alkotmány és a jogi helyzet

Az alkotmány szerint Románia elnökének hivatali ideje 5 év, és az eskütétel napjától kezdődik. Az elnök mandátuma addig tart, amíg az új elnök le nem teszi az esküt.

A döntés következtében a román politikai életben fokozódik a feszültség, és a következő hetekben várhatóan további reakciók és fejlemények következnek.

Nemzetközi reakciók és vizsgálatok

Az Európai Parlament és az Egyesült Államok is vizsgálódik az ügyben. A TikTok több profilt letiltott, amelyek Georgescu kampányához köthetők. Az EP-képviselők szerint a TikTok nem tett eleget a kampány során a politikai hirdetések megakadályozására.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy a román hatóságok lelepleztek egy nagyszabású és jól finanszírozott orosz erőfeszítést a közelmúltbeli elnökválasztás befolyásolására.