Magyarország 2025-ös Állami Finanszírozási Terve és Újításai az Állampapírpiacon
A magyar állam 2025-ös finanszírozási terve 4123 milliárd forint finanszírozandó tételt irányoz elő, miközben számos újítást vezetnek be az állampapírpiacon a lakossági és intézményi befektetők számára.
A Pénzügyminisztérium 2025-ös finanszírozási tervét Banai Péter államtitkár és Kurali Zoltán, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója mutatta be egy sajtótájékoztatón. A tervek szerint a jövő évi költségvetés karaktere nem fog változni a parlamenti viták után sem.
A költségvetés bevétele 38 739 milliárd forint, míg kiadása 42 862 milliárd forint lesz, így a hiány körülbelül 4100 milliárd forint. A finanszírozási terv szerint ezt a hiányt 1851 milliárd forint forint intézményi kötvényekből, 1323 milliárd forint lakossági finanszírozásból, és 838 milliárd forint intézményi devizafinanszírozásból tervezik fedezni.
Banai Péter kiemelte, hogy az állam hosszú távú céljai közé tartozik a foglalkoztatás és a bérek növelése, valamint a családok támogatása. Az infláció az idei 3,7%-ról jövőre 3,2%-ra csökkenhet, és a kamatkiadásoknál mintegy 1 százalékponttal kisebb kiadással számolnak.
Kurali Zoltán szerint a forint gyengülése feltörekvő piaci jelenség, és az év végére a devizaadósság aránya 29,4% lesz. Az ÁKK 2025-ben 12 838 milliárd forint összegű bruttó kibocsátást és hitelfelvételt tervez, amely magában foglalja a csereaukciókat is.
Az ÁKK célja a GDP 1,5%-ának megfelelő nettó finanszírozás a háztartások állampapír befektetései által, ami elmarad a 2025-ben a lakosság részére kifizetendő kamatkiadástól, ami a GDP 2%-a. Az ÁKK nem számít pénzkiáramlásra a Prémium Magyar Állampapírok kamata csökkenése ellenére, és bevezetik a lakossági állampapírcsere lehetőségét a webkincstárban és a mobilkincstárban.
A devizaadósság arányára vonatkozó 30%-os felső korlát változatlan marad, és az ÁKK az év első felében legfeljebb 2,5 milliárd euró volumenű nemzetközi devizakötvény kibocsátást tervez, amelyből 1 milliárd euró zöld kötvény lesz. Az ÁKK stratégiai célja az államadósság hátralévő futamidejének növelése és a lejárati szerkezet simítása, amelyet 750 milliárd forintos csereaukciós programmal kívánnak elérni. A forint zöld kötvénypiacon 200 milliárd forintos volumenű kibocsátással tervez az ÁKK, valamint a Panda kötvény kibocsátását is tervezi a kínai piacon.
Az intézményi szereplők, mint a bankok, biztosítók, befektetési alapok, állampapír-vásárlással csökkenthetik extraprofitadó-fizetési kötelezettségüket, és a számukra kibocsátott forintkötvények átlagos futamideje 7,5 év lesz.