Orosz-ukrán konfliktus: Diplomáciai feszültségek és katonai fejlemények
Az orosz-ukrán konfliktus továbbra is éles diplomáciai és katonai feszültségeket generál, miközben a nemzetközi közösség különböző megoldási javaslatokat mérlegel.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet máltai miniszteri tanácskozásán éles hangú beszédet mondott, amelyben a Nyugatot vádolta a feszültségek fokozásáért. Lavrov szerint az Oroszország és a Nyugat közötti hidegháború "reinkarnációja" forró szakaszba léphet, és az Egyesült Államokat az ukrán neonáci erők közvetítésével folytatott háborúval vádolta.
Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter-helyettes Lavrov beszéde alatt elhagyta a termet, és élesen bírálta az orosz álláspontot, hangsúlyozva, hogy Oroszország légicsapásai és a ballisztikus rakétacsapások Ukrajnára bizonyítják, hogy nem békét akar.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Budapesti Memorandum aláírásának 30. évfordulóján hangsúlyozta, hogy Ukrajnának valódi biztonsági garanciákra van szüksége, mivel a memorandum nem tudta megakadályozni a jelenlegi konfliktust. Az ukrán külügyminisztérium elutasítja a NATO-tagságot helyettesítő biztosítékokat.
Donald Trump megválasztása hatással van az ukrajnai háborúra, különmegbízottja a frontvonalak mentén fagyasztaná be a háborút. Trump kampányában tárgyalásokat ígért az ukrajnai háború lezárására, de ez aligha elfogadható Putyin számára.
Keith Kellogg, Trump különmegbízottja szerint Ukrajna NATO-csatlakozását felfüggesztenék, de biztonsági garanciákat és további katonai támogatást kapna. A nyugati szankciók érvényben maradnának, amíg Oroszország ki nem vonul a megszállt területekről.
Novemberben az oroszok fokozták a támadásokat Ukrajnában, különösen Donyeck megyében, ahol több mint 200 km2 területet foglaltak el. Oroszország új rakétát vetett be Ukrajnában, ami inkább a nyugati országok megfélemlítéséről szól.
Az ukrán hadsereg számára a toborzás jelenti az egyik legnagyobb problémát, míg az orosz gazdaságban egyre jobban érződik a szankciók hatása, és a hadiipar fűti a gazdaságot.
Joe Biden engedélyezte az ukránoknak az ATACMS rakéták bevetését orosz területek ellen, és több ország felgyorsítja az Ukrajnának nyújtott támogatásokat Trump beiktatása előtt.