Októberi ipari termelés: Növekedés a nehézségek ellenére

Októberben a magyar ipari termelés 0,2%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, de szezonálisan és munkanappal kiigazítva 2%-kal nőtt szeptemberhez képest, ami az elmúlt hónapok egyik legjobb eredménye.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a feldolgozóipari alágak többsége növekedett októberben, azonban a járműgyártás és a villamos berendezés gyártása visszaesett. A számítógép, elektronikai, optikai termékek, valamint az élelmiszer, ital és dohánytermékek gyártása növekedést mutatott.

Éves visszaesés és nemzetközi kihívások

Az év első tíz hónapjában az ipari termelés 3,9%-kal maradt el az előző év azonos időszakához képest. Ez enyhülést jelent a tavalyi 4,7%-os visszaeséshez képest, de a szektor továbbra is kihívásokkal néz szembe.

A magyar gazdaság elsősorban a rossz ipari teljesítmény miatt került nehéz helyzetbe. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a nemzetközi politikai és gazdasági helyzet, valamint a szomszédos háború káros hatásai visszafogják az exportvezérelt magyar gazdaság és ipar teljesítményét. Az európai autóipar különösen nehéz helyzetben van, Németországban a kereslet hiánya miatt a gyárak kihasználatlansággal küzdenek, míg Franciaországban a Stellantis értékesítései jelentősen visszaestek.

Az Audi bérgyártása és a jövőbeli kilátások

A tizedik havi kibocsátásbővülés hátterében az Audi szeptember végén megkezdett győri bérgyártása állhat, mely során a VW-csoporthoz tartozó spanyol Cupra összeszerelését vette át részben a nyugat-magyarországi egység. Emellett a számítógép és elektronikai termékek gyártása is hozzájárulhatott a növekedéshez.

A rövid távú kilátások nem kedvezőek, de középtávon a termelésbe lépő jelentős kapacitásbővítések – főként a járműiparban és az akkumulátorgyártás terén – a kibocsátás érdemi fellendülését eredményezhetik. A Nemzetgazdasági Minisztérium kitartóan bízik a jövő évi 3%-os gazdasági növekedésben, amit az Új Gazdasági Akciótervvel szándékoznak elősegíteni.

Kormányzati intézkedések

A kormány célja, hogy 2025-re 3%-os gazdasági növekedést érjen el. Ennek érdekében egy 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet dolgoztak ki, amely jelentős pénzügyi támogatást nyújt a magyar gazdaságnak. Az akcióterv három kulcsterületre fókuszál: a megfizethető lakhatás biztosítása, a gazdasági növekedésen alapuló gyors béremelkedés, valamint a kis- és középvállalkozások segítése és fejlesztése. A hazai ipar teljesítményét tovább javíthatják a jelentős gigaberuházások, mint például a CATL, BYD, BMW, SEMCORP vagy az EcoPro.