Az aszály hatásai a magyar mezőgazdaságra

A 2024-es évben a magyar mezőgazdaság teljesítménye jelentősen visszaesett, főként az aszályos időjárás miatt, amely különösen a növénytermesztést érintette.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2024-ben a mezőgazdaság teljes kibocsátása 4 ezer milliárd forint felett alakult, ami 8%-kal maradt el az előző év szintjétől. A visszaesés oka a termelési volumen 4,4%-os és az árszínvonal 3,8%-os csökkenése volt.

Növénytermesztés és állattenyésztés

A növénytermesztés volumene 11%-kal csökkent, míg az állattenyésztésé 4,9%-kal nőtt. A gabonafélék mennyisége összességében 16%-kal csökkent; az árpa 29%-kal, a kukorica 19%-kal, a búza pedig 9,8%-kal esett vissza. A repce termésmennyisége 31%-kal, a napraforgóé 13%-kal lett kisebb. Ezzel szemben a fehérjenövények és a cukorrépa termésmennyisége nőtt, míg a dohányé csökkent, így az ipari növények termésmennyisége összességében 11%-kal alacsonyabb lett.

A takarmánynövények volumene 4,6%-kal, a kertészeti termékeké 1,7%-kal mérséklődött. A gyümölcsfélék volumene 12%-kal csökkent, az alma termésmennyisége 31%-kal esett vissza, míg a baracké 39%-kal nőtt. A bor volumene 6%-kal csökkent, az egyéb növényi termékek volumene nem változott. Az élő állatok termelése 5,8%-kal, az állati termékeké 2,9%-kal nőtt.

Gazdasági hatások

A mezőgazdasági ágazat kibocsátásának értéke folyó alapáron 8%-kal, termelési volumene 4,4%-kal, árszínvonala pedig 3,8%-kal szűkült. A folyó termelőfelhasználás volumene 2,9%-kal nőtt, ára összességében 7,8%-kal csökkent. A bruttó hozzáadott érték 13%-kal, volumene 17%-kal szűkült. A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 5,6%-kal, a termelési tényezők jövedelme 15%-kal, a vállalkozói jövedelem pedig 35%-kal csökkent az előző évhez képest.

Az aszály hatása

Az aszály különösen súlyosan érintette a kukorica- és napraforgótermést, ami jelentős károkat okozott a mezőgazdaságban. Az aszályos időjárás miatt a gazdák már augusztus elejére 75 ezer hektárra jelentettek aszálykárt. A 2022-es év volt az elmúlt 48 év legrosszabb aszály szempontjából, de 2023-ban a kedvező időjárás miatt a növénytermesztés volumene 44%-kal bővült.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a magyar agrárium szereplői egy jól működő árupiac iránti igényt fogalmaztak meg, amely lehetőséget ad a termelőknek, végfelhasználóknak és pénzügyi befektetőknek, hogy biztonsággal tudjanak a fő tevékenységükre koncentrálni.