A Védelmi Beszerzési Ügynökség elleni kibertámadás: Vezérigazgatóváltás és titkosított részletek

A Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) fájlszerverét zsarolóvírus támadás érte, de a kormány állítja, hogy nem fizetett a zsarolóknak. A támadás következtében a vezérigazgatót felmentették, és az ügy részleteit titkosították.

A Honvédelmi Minisztérium államtitkára, Vargha Tamás kijelentette, hogy a kormány nem tárgyal zsarolókkal, és nem fizetett azoknak, akik feltörték a VBÜ fájlszerverét. Az Inc. Ransomware nevű zsarolóvírus segítségével ismeretlen elkövetők ellopták a VBÜ anyagait, majd titkosították a szervert, és ötmillió dollárt követeltek a dokumentumok visszaadásáért.

Az ellopott adatok nemzetbiztonsági szempontból különösen érzékenyek, mivel védelmi beszerzésekről, belső levelezésekről és a magyar haderő valós képességeiről szólnak. A VBÜ fontos intézmény, amely a kiemelt honvédelmi beszerzéseket kezeli. A Honvédelmi Minisztérium elismerte a támadást, de nem árulta el, milyen információk kerültek a hackerek kezébe, csak annyit, hogy a VBÜ nem kezel katonai struktúrára vonatkozó adatokat.

A támadás következményeként a honvédelmi miniszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf, menesztette a VBÜ vezérigazgatóját, Pachner Róbertet, akinek helyére Simon Attila vezérőrnagyot nevezték ki. Simon korábban az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. vezérigazgató-helyettesi posztját töltötte be.

A hekkertámadás dokumentumait 2053-ig titkosították. Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció alelnöke szerint a honvédelmi miniszter nem foglalkozott eleget a témával. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága is összeült, de az ülésen elhangzottakat szintén 2053-ig titkosították.

A zsarolók állítása szerint egy terabájtnyi adat van náluk a magyar védelmi beszerzésekről, és szerintük a VBÜ nem aggódik az adataiért. Az ellopott fájlok december elsején egymillió dolláros kikiáltási áron kerültek vissza az internetre. Ezt követően az adatok eltűntek a hackercsoport oldaláról, majd újra megjelentek, és licitet hirdettek rájuk.

Krasznay Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docense szerint a zsarolóvírusos támadás világszerte a kibertámadások első vagy második leggyakoribb típusa. A VBÜ 2019-ben alakult meg, hogy központosítsák a védelmi és biztonsági feladatokkal összefüggő beszerzéseket.