Politikai káosz Franciaországban: Macron elnök nehéz helyzetben
A francia kormány megbukott a Nemzetgyűlésben, ami politikai és gazdasági válságot idézett elő az országban. Emmanuel Macron elnök új miniszterelnök kinevezésére kényszerül, miközben sztrájkok és tüntetések bénítják Franciaországot.
A kormány bukása
Michel Barnier kormánya szerdán megbukott a francia Nemzetgyűlésben, miután a képviselők 331 szavazattal támogatták a bizalmatlansági indítványt. A kormány bukásának közvetlen oka a költségvetési törvény volt, amely mögé nem sikerült többséget szerezni. Az indítványt az Új Népfront és Marine Le Pen Nemzeti Tömörülése kezdeményezte. A kormány bukásához a költségvetés elfogadása körüli politikai viták és a Le Pen vezette jobboldal és a szélsőbaloldal kooperációja vezetett.
Macron elnök kihívásai
Emmanuel Macron elnököt nyomás alá helyezték, hogy nevezzen ki új miniszterelnököt, miközben politikai válsággal és lemondási felszólításokkal néz szembe. A politikai instabilitás miatt Franciaország gazdasági helyzete is bizonytalan, ami az egész Európai Unióra kihatással lehet. A Moody's hitelminősítő aggodalmát fejezte ki a kormány bukása miatt, ami negatívan befolyásolhatja az ország hitelbesorolását. Macron csütörtök este tévébeszédet mondott, amelyben a szélsőjobbot és a szélsőbalt hibáztatta a politikai káoszért.
Társadalmi reakciók
A politikai bizonytalanság közepette sztrájkok és tüntetések bénítják az országot. A közszféra dolgozói, vasutasok és mezőgazdasági termelők is munkabeszüntetést tartanak, hogy figyelmeztessenek munkakörülményeik és béreik romlására. A szakszervezetek többtucatnyi tüntetést szerveztek országszerte, és a sztrájkok az oktatástól a légi közlekedésig számos területet érinthetnek.
Mi várható?
Michel Barnier benyújtotta lemondását, és ügyvivői minőségben marad, amíg új miniszterelnököt nem neveznek ki. Emmanuel Macron elnök csütörtök este televíziós beszédet tartott a kialakult helyzetről, amelyben a politikai válságra és az ország gazdasági helyzetére összpontosított. Macron nem tervez előrehozott választásokat, és ígéretet tett arra, hogy új kormányfőt jelöl, aki képes lesz kompromisszumot kötni a politikai frakciókkal. François Bayrou neve merült fel lehetséges jelöltként.