A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia közleménye az egyházi visszaélésekről
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia közleményt adott ki az egyházon belüli szexuális visszaélésekről, hangsúlyozva az együttérzést és a megelőzés fontosságát.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) közleményt adott ki, amelyben reagált az utóbbi hónapokban nyilvánosságra került egyházi szexuális visszaélésekkel kapcsolatos hírekre. A közlemény hangsúlyozza, hogy az egyház együttérzéssel és fájdalommal gondol azokra, akik egyházi személyektől szenvedtek el bántalmazást, és az egyház rendelkezései szerint törekszik az ilyen esetek felderítésére és megelőzésére.
A püspöki konferencia kiemeli, hogy a gyermekek elleni szexuális bűncselekmények nem csak az egyházon belül fordulnak elő, és az egyház szigorúbb előírások szerint lép fel ezek ellen. A közlemény szerint az egyház imádkozik az áldozatokért és segíti gyógyulásukat.
Az utóbbi hónapokban több konkrét ügy is napvilágra került, amelyek közül Bese Gergő, R. Gábor és H. Róbert ügyei kaptak kiemelt figyelmet. R. Gábort már kizárta a pápa a papi rendből, és bírósági tárgyalása folyamatban van, míg H. Róbert ellen egyházi és rendőrségi nyomozás zajlik.
A Kalocsa-Kecskemét Főegyházmegyéből hét ügy került napvilágra, amelyek közül három gyerekeket érint. Ide kapcsolódik továbbá B. R. ügye, aki állítólag szexuális szolgáltatásokért fizetett, és M. I. esete, aki egy lefokozás után továbbra is Kalocsán szolgál gyerekek mellett. Egy november 7-én nyilvánosságra került esetben pedig előzetes egyházi vizsgálat indult büntetendő cselekmény elkövetésének gyanúja miatt.
A püspökök a papságtól, a szerzetesektől és az egyházi intézményekben dolgozóktól azt kérték, hogy továbbra is hűségesen végezzék szolgálatukat, és remélik, hogy a most kezdődő szentév lelki megerősödést hoz mindnyájuk számára.
A püspöki konferencia mintha eltolná magától azt a lehetőséget, hogy rendszerhibáról van szó, nem pedig egyedi esetek halmozódásáról.
Bábel Balázs érsek korábban már nyilatkozott a visszaélésekről, hangsúlyozva, hogy a hatalommal való visszaélés egyetemes jelenség, és az egyházjog feladata, hogy tükröt tartson az egyházi intézményrendszer elé.