Tüntetések és összecsapások Grúziában: Az EU-párti demonstrációk háttere
Grúziában immár ötödik napja tartanak a tüntetések, amelyek során a rendőrség és az EU-párti demonstrálók között összecsapások alakultak ki. A demonstrálók új választásokat követelnek, míg a kormány a csatlakozási tárgyalások felfüggesztését jelentette be az EU-val.
A grúz fővárosban, Tbilisziben, valamint Batumiban is folytatódnak a tüntetések, ahol a rendőrség könnygázt és vízágyúkat vetett be a demonstrálók ellen. A tüntetők tűzijátékokkal válaszoltak a rendőri fellépésre. A tüntetések során legalább 26 ember, köztük 23 tüntető és 3 rendőr sérült meg, de senki sincs életveszélyben.
A demonstrációk hátterében a kormányzó Grúziai Álom párt választási győzelmének el nem ismerése áll, valamint az Európai Unióval folytatott csatlakozási tárgyalások felfüggesztése. Az ellenzék, Szalome Zurabisvili államfő vezetésével, új választásokat követel, mivel nem fogadják el a választási eredményeket. Zurabisvili illegitimnek nevezte a parlamentet és a kormányt, és bejelentette, hogy nem távozik hivatalából decemberben.
Irakli Kobahidze miniszterelnök kizárta az ellenzékkel való tárgyalásokat, és azt állította, hogy a tüntetéseket külföldről finanszírozzák. A kormány emellett leváltaná Szalome Zurabisvili köztársasági elnököt, helyére Miheil Kavelasvilit jelölik. A Georgiai Álom párt tagadta, hogy elnöke, Irakli Garibasvili lemondott volna.
Nemzetközi szinten is aggodalmakat váltott ki a grúziai helyzet. Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa és Mark Rutte NATO-főtitkár is elítélte a rendőri erőszakot. Az EU-tagjelölt országban a választások nem voltak teljesen tiszták a nemzetközi megfigyelők szerint.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök is gratulált a választási győzelemhez, amit az Európai Parlament elítélt. A kormányfő tagadta a csatlakozási tárgyalások felfüggesztését, de pártja az EU-t zsarolással vádolja.