Olaf Scholz Kijevbe látogatott és jelentős katonai segélyt ígért Ukrajnának

Olaf Scholz német kancellár Kijevbe látogatott, ahol Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel találkozott, és 650 millió eurós katonai segélycsomagot jelentett be Ukrajnának.

Olaf Scholz német kancellár hétfőn Kijevbe látogatott, ahol találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Ez volt az első alkalom, hogy Scholz a háború kitörése óta Ukrajnába utazott. A látogatás során a kancellár bejelentette, hogy Németország 650 millió eurós katonai segélycsomagot biztosít Ukrajnának, amely tartalmaz IRIS-T légvédelmi rendszereket, páncélozott járműveket, harci drónokat, Leopard 2-es tankokat, téli felszerelést és generátorokat.

A látogatás előtt Scholz telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyinnal, ami kritikákat váltott ki Kijevből. Zelenszkij szerint Scholz ezzel "Pandora szelencéjét" nyithatja ki, mivel Putyin régóta arra vágyik, hogy csökkentse Oroszország elszigeteltségét.

Scholz hangsúlyozta, hogy Németország továbbra is Ukrajna legerősebb támogatója Európában, és gyors fegyverszállítást ígért. Ugyanakkor továbbra sem hajlandó Taurus rakétákat küldeni, mivel attól tart, hogy ez tovább eszkalálná a konfliktust. Zelenszkij a közös sajtónyilatkozatok során azt mondta, próbálnak közös nevezőre jutni a Taurusokról.

A német kancellárt belpolitikai kritikák is érik, különösen a fegyverszállítások miatt. A közelgő német választásokon Scholz újraválasztásra törekszik, miközben a háború kérdése kiemelt szerepet játszik a kampányban. A háromtagú német kormánykoalíció szétesése után két héten belül bizalmi szavazás lesz Scholzról, amit várhatóan február 23-án előrehozott választások követnek majd. A német szociáldemokraták vezetése újból Scholzot javasolja kancellárjelöltnek.

Zelenszkij köszönetet mondott Németországnak a támogatásért, de jelezte, hogy a biztosított légvédelmi rendszerek nem elegendők. Hangsúlyozta, hogy Ukrajnának további támogatásra van szüksége a partnerországoktól.

A német külügyminiszter, Annalena Baerbock Pekingben járt, ahol Moszkva támogatásának következményeiről beszélt kínai kollégájával, Vang Jinek. Baerbock szerint Oroszország nemcsak Európát, hanem Ázsiát is belerángatja a konfliktusba Észak-Koreán keresztül.