A Nemzetközi Büntetőbíróságot fenyegető veszélyek: Az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjai közötti feszültségek

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) komoly fenyegetésekkel néz szembe az ENSZ Biztonsági Tanácsának egyes állandó tagjai részéről, ami veszélyezteti az intézmény létét és működését.

Tomoko Akane, az ICC elnöke Hágában kijelentette, hogy az intézményt érő fenyegetések, beleértve az amerikai szankciókat és az orosz körözéseket, aláássák a bíróság legitimitását és igazságszolgáltatási képességét. Az ICC célja, hogy háborús bűnök, emberiesség elleni bűncselekmények és népirtás ügyében járjon el, ha a tagállamok nem tudják vagy nem akarják ezt megtenni.

Az Egyesült Államok Képviselőháza júniusban törvényjavaslatot terjesztett elő az ICC szankcionálására, válaszul arra, hogy Karim Khan, az ICC főügyésze elfogatóparancsot kért Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joáv Galant korábbi védelmi miniszter ellen emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt. Az USA nem tagja az ICC-nek, de diplomáciai és politikai eszközökkel, valamint szankciókkal alááshatja annak működését.

Oroszország két hónappal azután adott ki elfogatóparancsot Karim Khan ellen, hogy az ICC elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen. Az ICC 22 éves fennállása alatt nem riadt vissza attól, hogy nagyhatalmú vezetőkkel szemben is fellépjen.

Paivi Kaukoranta, a részes államok közgyűlésének elnöke hangsúlyozta a bíróság támogatásának fontosságát az igazságosság, az elszámoltathatóság és az emberi méltóság védelme érdekében. Karim Khan szerint az együttműködés a nemzetközi igazságszolgáltatás reményének és megújulásának pillanata lehet.

Lindsey Graham republikánus szenátor szerint az ICC egy "veszélyes vicc", és szankciókat sürgetett az intézmény ellen.

Az ICC elnöke, Tomoko Akane kijelentette, hogy a bíróság határozottan elutasít minden olyan kísérletet, amely függetlenségének és pártatlanságának befolyásolására irányul, és minden körülmények között csak a törvényt tartja és tartatja be.