Az ELTE Kancelláriája 20-25 dolgozót bocsát el a béremelés finanszírozására
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Kancelláriája 20-25 munkatárs elbocsátását tervezi december és január között, hogy forrást teremtsen a béremelésre, ami különösen érzékenyen érinti az egyetem dolgozóit, akik már hosszú hónapok óta küzdenek a fizetésemelésért.
Az elbocsátások főként a nemzetközi pályázatokkal és az egyetemi adminisztrációval foglalkozó állásokat érintik majd. Az egyetem vezetése szerint a döntés részben szervezeti átalakítás és hatékonyságjavítás miatt is szükséges. Az intézkedés hivatalosan nem minősül csoportos létszámleépítésnek, mivel az 30 fő feletti elbocsátást jelentene.
Az FDSZ ELTE-s alapszervezete magyarázatot követel az elbocsátásokra, és szolidaritást vállal az érintettekkel. Arra kérik az érintett szakszervezeti tagokat, hogy jelentkezzenek náluk, és jogsegély-szolgálatot biztosítanak az ehhez hasonló munkajogi helyzetekben. A szakszervezet szerint az elbocsátásokkal az egyetem a béremelésekhez szükséges forrásokat próbálja előállítani, ami feszültséget kelt az egyetemi dolgozók között.
Az FDSZ ELTE bővebb tájékoztatást kért a jogtalan eljárásról a kancelláriától, mivel szerintük az is előfordulhat, hogy nem szisztematikus, hanem egyszeri esetről van szó. Azonban – mint azt a szervezet titkára kihangsúlyozta – mindenképp ki kell vizsgálni.
Az ELTE Kommunikációs Igazgatósága szerint a létszám- és bérgazdálkodási intézkedések a rendes működés keretein belül maradnak, és a Kancellária szervezeti egységei önállóan döntenek a hatékonyságjavítást célzó lépésekről. Az intézkedések célja a szervezeti korszerűsítés és hatékonyságjavítás, valamint a költségcsökkentés.
Az egyetem dolgozói megrázónak találják, hogy éppen a béremelés finanszírozására hivatkozva történnek az elbocsátások, miközben már több mint egy éve küzdenek a béremelésükért.