Az MBH Bank és más pénzintézetek díjemelései: Mit jelent ez az ügyfeleknek?

Az MBH Bank bejelentette, hogy 2025 februárjától megemeli a lakossági díjtételeit, áthárítva az ügyfelekre a megnövekedett pénzügyi tranzakciós illetéket, amelyet a kormány 2024. augusztus 1-től vezetett be.

Az MBH Bank, amely az MKB, a Budapest Bank és a Takarékbank egyesülésével jött létre, és az OTP után a második legnagyobb bank Magyarországon, 2025 februárjától megemeli a lakossági díjtételeit. Ez a lépés a pénzügyi tranzakciós illeték emelésére adott válasz, amelyet a kormány 2024. augusztus 1-től vezetett be.

Az MBH Bank díjemelései

Az MBH Banknál az átutalások és a csoportos beszedések díja 0,15 százalékkal, maximum 10 000 forinttal drágul. Ez a változás jelentős, hiszen az illeték korábban 0,3 százalék, maximum 6 000 forint volt. A készpénzfelvétel díja is emelkedik, 0,3 százalékkal.

Például 100 000 forint átutalása esetén az ügyfeleknek 150 forinttal többet kell majd fizetniük, így az illeték összesen 450 forint lesz. Hasonlóképpen, 100 000 forint készpénzfelvétele 300 forinttal drágul, így az illeték 900 forintra nő.

Más bankok intézkedései

Az MBH Bank mellett az OTP, a K&H, a CIB és az UniCredit is bejelentette, hogy januártól emelik a díjaikat a pénzügyi tranzakciós illeték emelésére hivatkozva. A Raiffeisen Bank azonban egy kiskapuval próbálja megvédeni ügyfeleit a díjemelésektől. Az Erste Bank, Gránit Bank, KDB Bank, MagNet Bank, Oberbank és Polgári Bank még nem jelentett be díjemelést, de várhatóan hamarosan ők is követik a példát.

A díjemelések hatása

A bankok várhatóan két hullámban emelik majd a díjaikat 2025 első felében. Az év első két hónapjában a tranzakciós illeték jelentős emelkedését hárítják tovább a lakossági ügyfelekre, tavasszal pedig ezt követi majd a szokásos éves inflációs banki díjemelés. A két emelés együttes hatása érezhetően megdrágítja majd a hétköznapi bankolást 2025-ben.

Kormányzati reakciók

A kormányzat korábban azt kommunikálta, hogy az illeték nem a lakossági költségek növelésére szolgál. Vadai Ágnes (DK) kérdése Orbán Viktorhoz, hogy mit tesz a kormány annak érdekében, hogy a bankok ne hárítsák át a tranzakciós illetéket a lakossági ügyfelekre. Fónagy János államtitkár válasza szerint a bankszámlaszerződés módosítása előtt legalább két hónappal értesíteni kell az ügyfeleket, hogy bankot válthassanak.