A brit alsóház megszavazta az asszisztált öngyilkosságot lehetővé tevő törvénytervezetet

A brit alsóház pénteken megszavazta azt a törvénytervezetet, amely lehetővé tenné a gyógyíthatatlan betegségben szenvedők számára, hogy külső segítséggel véget vessenek életüknek. A tervezet még nem végleges, és további viták várhatóak a Lordok Házában.

A londoni alsóház 330-275 arányban hagyta jóvá a törvénytervezetet, amelyet a Munkáspárt egyik tagja terjesztett elő. A szavazás megosztotta a Munkáspárt frakcióját, mivel a kormány nem kötelezte a képviselőket a tervezet támogatására, így mindenki saját lelkiismerete szerint dönthetett.

A tervezet szerint Angliában és Walesben azok a gyógyíthatatlan betegek vehetik igénybe az asszisztált öngyilkosság lehetőségét, akik mentálisan döntésképesek, és akiknek életéből orvosi szakvélemény szerint hat hónap vagy ennél rövidebb idő van hátra. A betegeknek két írásos nyilatkozatot kell tenniük, amelyeket független tanúk aláírásával kell hitelesíteni. Két független orvosnak is igazolnia kell a beteg döntésképességét, és a bíró 14 napig mérlegelheti az engedélyezést.

A törvényjavaslat országos vitát váltott ki Nagy-Britanniában. Volt miniszterelnökök, hitszónokok, orvosok, bírák és Keir Starmer miniszterelnök munkáspárti kormányának miniszterei is megszólaltak a kérdésben. Starmer a törvényjavaslat mellett szavazott, bár kormányának több magas rangú tagja ellene voksolt. Az Ipsos Mori közvélemény-kutatása szerint a britek 65%-a támogatja az asszisztált öngyilkosság törvényesítését.

A jelenlegi brit törvények szerint az öngyilkosság elősegítése bűncselekménynek minősül, és akár 14 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Magyarországon az aktív eutanázia nem engedélyezett. Karsai Dániel alkotmányjogász esete rávilágít a magyar jogi helyzetre: ALS-betegsége miatt a strasbourgi bírósághoz fordult, de kérelmét elutasították, így nem volt lehetősége méltósággal befejezni életét.

Wes Streeting egészségügyi és Shabana Mahmood igazságügyi miniszter már korábban jelezte, hogy nem támogatja a tervezetet. A kormány nem írta elő a munkáspárti frakciónak a jogszabálytervezet megszavazását, minden képviselő saját lelkiismerete szerint dönthetett.