Az El Nino hatása a magyarországi villámtevékenységre
A soproni HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) kutatói kimutatták, hogy a csendes-óceáni El Nino – Déli Oszcilláció (ENSO) erős meleg fázisai után jelentősen megnőhet a villámtevékenység a Föld északi féltekéjén, beleértve Magyarországot is.
A kutatás részleteit az Atmospheres című folyóiratban publikálták, ahol bemutatták, hogy a Schumann-rezonanciák (SR) frekvenciáinak napi és éves időskálákon bekövetkező változásai hogyan tükrözik a globális villámtevékenység átrendeződéseit. A Schumann-rezonancia a földfelszín és az ionoszféra közötti elektromágneses hullámok bizonyos frekvenciáinak kierősödése, amely érzékenyen reagál távoli földrészeken, például Dél-Amerikában kialakuló zivatarláncok mozgására is.
A kutatók, köztük Sátori Gabriella és Bozóki Tamás, kiemelték, hogy az ENSO meleg fázisában a trópusokon felgyülemlő hő szétterjed, kissé megnövelve a felszíni hőmérsékletet közepes szélességeken is. Ez a változás jelentős növekedést eredményezett a villámok számában a vizsgált esetekben, mivel a villámtevékenység érzékenyen reagál a felszíni hőmérséklet változásaira.
A magyar kutatók már a nyolcvanas évek óta kísérleteznek a villámok által keltett nagyon alacsony frekvenciás természetes rádiózaj észlelésével. 1993 óta gömbantennával detektálják az elektromos térben kialakuló Schumann-rezonanciákat a Nagycenkhez közeli Széchenyi István Geofizikai Obszervatóriumban, amely a világ egyik leghosszabb ilyen adatsorával rendelkezhet.
A kutatás következő lépéseként a szakemberek Magyarország elmúlt 30 évének villámtevékenységét tervezik részletesebben megvizsgálni, hogy feltárhassák a csendes-óceáni jelenség lehetséges hatását. Az eredmények ismeretében jobban felkészülhetünk majd a jelentős gazdasági károkat okozó zivatarokra, például szupercellákra.
A Meteorológiai Világszervezet (WMO) nemrég alapvető klímajellemzőnek minősítette a villámokat, amelyek fontos információt szolgáltathatnak a légkör folyamatosan változó állapotáról.