Ukrajna katonai helyzete: ellentámadások, amerikai drónok és stratégiai bombázók

Ukrajna katonai stratégiája új fordulatot vehet, miközben az Egyesült Államok drónokat szállít, és az oroszok ukrán bombázókat használnak.

Olekszandr Szirszkij ukrán főparancsnok bejelentette, hogy Kijev ellentámadásokra készül az ukrajnai háborúban, mivel a védekezés önmagában nem elegendő a győzelemhez. Az ukrán erők 2024-ben folyamatos védekezésre kényszerültek, de Kurszknál augusztusban sikeres támadást hajtottak végre, 1000 négyzetkilométernyi területet szerezve. Ugyanakkor az ukrán védelmi erők kimerültséggel, ellátáshiánnyal és létszámproblémákkal küzdenek.

Donald Trump amerikai elnökké választása veszélyezteti Ukrajna támogatását, és a közelgő tél sem kedvez a támadásoknak.

Az Egyesült Államok AEVEX Disruptor kamikaze-drónokat szállított Ukrajnának, amelyek a Phoenix Ghost program keretében készültek. Ezek a drónok 22,5 kilogrammos robbanófejjel és 500 kilométeres hatótávolsággal rendelkeznek. Az AEVEX hivatalosan októberben mutatta be a drónokat, és mintegy 5 ezer darabot adtak át az USA hadseregének, ebből körülbelül 2 ezer került Ukrajnába.

Az orosz hadsereg olyan ukrán stratégiai bombázókat használ Ukrajna ellen, amelyeket 1999-ben Kijev adott át Moszkvának az orosz gázadósságok törlesztése fejében. Az átadott repülőgépek között Tu-160-as és Tu-95MSz bombázók szerepelnek, összesen tíz darab, valamint 575 H-55-ös cirkálórakéta. Az átadás a Verhovna Rada jóváhagyása nélkül történt, és a fegyverek értékét alulbecsülték. Leonyid Kucsma volt ukrán elnök szerint a bombázók Ukrajna szolgálatában maradása nem segített volna az orosz támadások ellen.